Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016

fot.pnf.pl

fot.pnf.pl

Małgorzata Szumowska, Jerzy Skolimowski, Magnus von Horn, Janusz Gajos i Maja Ostaszewska – to niektórzy z nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016. Nominacje do tegorocznych „polskich Oscarów” ogłoszono w czwartek w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

O statuetkę dla najlepszego filmu rywalizować będą w tym roku: „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego oraz „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej.

Nominacje do nagrody dla najlepszego reżysera uzyskali: Jerzy Skolimowski za film „11 minut”, Magnus von Horn za „Intruza” i Małgorzata Szumowska za „Body/Ciało”.

W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominowane są: Agata Kulesza za kreację w filmie „Moje córki krowy”, Gabriela Muskała – także za rolę w „Moich córkach krowach”, oraz Maja Ostaszewska, która wystąpiła w „Body/Ciało”.

Na nagrodę za najlepszą główną rolę męską szanse mają natomiast: Janusz Gajos – za „Body/Ciało”, Maciej Stuhr – za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” i Marian Dziędziel za „Moje córki krowy”.

Pozostałe kategorie, w których ogłoszono nominacje, to m.in.: najlepszy scenariusz, zdjęcia, najlepsza drugoplanowa rola kobieca i drugoplanowa rola męska.

Potocznie nazywane „polskimi Oscarami” Orły to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach (np. najlepszy film, reżyser, pierwszoplanowy aktor, pierwszoplanowa aktorka) przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży.

W 2016 r. przypada 18. edycja konkursu o Polskie Nagrody Filmowe Orły. W konkursie mogą startować wszystkie polskie filmy, które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych, a ich czas trwania przekracza 70 minut.

Ceremonię wręczenia Orłów, podczas której spośród nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, zaplanowano na 7 marca; gala odbędzie się w Warszawie.

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*