0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura"Obłokobujanie" - nowa książka piosenkarki Patti Smith

„Obłokobujanie” – nowa książka piosenkarki Patti Smith

-

O swoim dzieciństwie i kształtowaniu się osobowości artystycznej w poetycko-prozatorskiej formie opowiada Patti Smith w swojej książce „Obłokobujanie”. To kolejna książka amerykańskiej piosenkarki, poetki i malarki, uważanej za „babcię punk-rocka”. 

Patti Smith fot.Alberto Martin/PAP/EPA
Patti Smith fot.Alberto Martin/PAP/EPA

W 2010 r. Patti Smith – piosenkarka punk-rockowa i poetka – otrzymała prestiżową nagrodę National Book Award w kategorii non-fiction, za swoją autobiograficzną powieść „Poniedziałkowe dzieci”. „Gdy pracowałam w księgarni, zawsze marzyłam, by kiedyś napisać własną książkę” – mówiła artystka odbierając nagrodę.

W swojej pierwszej powieści, która trafiła na polski rynek, piosenkarka opowiadała o dorastaniu w Nowym Jorku lat 60., pierwszych poetycko-muzycznych próbach a także związku z fotografem Robertem Mapplethorpem – aktualnie trwają pracę nad przygotowaniem scenariusza do ekranizacji książki.

REKLAMA

W „Obłokobujaniu” Smith opowiada o swoim dzieciństwie i kształtowaniu się osobowości twórczej. Na książkę składa się kilkanaście poetycko-prozatorskich impresji ozdobionych dodatkowo fotografiami z dzieciństwa piosenkarki.

„Oczarowane codziennością dziecko bez wysiłku wkracza w świat dziwów, aż własna nagość zaczyna je przerażać i wprawiać w zakłopotanie. Wtedy próbuje szukać okrycia i ładu. Podpatruje, gromadzi informacje po czym zszywa z ich kawałków zwariowaną kołdrę prawd – dzikich i barbarzyńskich, właściwie nie mających nic wspólnego z prawdą” – pisze Smith. „Za młodu, ogarnięci poczuciem, że jesteśmy z jakiegoś innego świata, zaglądamy, badamy nasze wnętrze i wychodzimy z niego obcy jak Indianie. Wstępujemy na otwartą równinę ze złota. A najczęściej na obłoki. Rasa mieszkańców obłoków. Właśnie tak myślimy o sobie za młodu” – stwierdza.

Patti Smith urodziła się 30 grudnia 1946 r. w Chicago, jednak najmocniej kojarzona jest z Nowym Jorkiem. Właśnie w „mieście, które nigdy nie śpi” nastoletnia Smith zdobywała reputację jednej z najciekawszych wokalistek, występując w klubie CBGB w dzielnicy Bowery. Choć sukces odniosła jako piosenkarka – jak przekonuje w swoich książkach – marzyła o karierze malarki i poetki. Jej prace graficzne wystawiane są dziś m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Na jej dorobek składają się także tomiki poetyckie. Zadebiutowała w 1975 r. albumem „Horses”, na którym znalazły się takie utwory jak „Gloria” (punkowa wersja przeboju Van Morrisona i grupy Them z 1964 r.) „Birdland” czy „Free Money”. Płyta spotkała się z przychylnym przyjęciem krytyki i publiczności, podkreślającej świeżość interpretacji i siłę frazy poetyckiej Smith. Kolejne płyty – „Radio Ethiopia” (1976) i „Easter” (1978) utwierdziły wokalistkę na pozycji jednej z najciekawszych osobowości w środowisku muzyki rockowej.

Piosenkarka wydała jeszcze osiem krążków – ostatni „Banga” w 2012 r. – jednak jej utwory nieczęsto można było usłyszeć w radiu. Jej jedynym przebojem pozostaje piosenka „Because the Night” z 1978 r., której autorem jest Bruce Springsteen. Do najbardziej znanych utworów Smith należą m.in. „People Have the Power”, „Dancing Barefoot” i „Rock N’ Roll Nigger”. W 2002 r. Patti Smith wystąpiła na koncercie w warszawskiej Sali Kongresowej.

Książka „Obłokobujanie” ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. (PAP)

REKLAMA

2091302996 views

REKLAMA

2091303295 views

REKLAMA

2093099754 views

REKLAMA

2091303576 views

REKLAMA

2091303722 views

REKLAMA

2091303866 views