Obchody Roku Kieślowskiego: rocznica urodzin z udziałem przyjaciół

Obchody Roku Kieślowskiego: rocznica urodzin z udziałem przyjaciół

13439030_1369918983024669_3930453580023313338_n

Spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami artysty, specjalne pokazy filmów, wystawa zdjęć oraz wyjątkowa odsłona 6. Sokołowsko Festiwalu Filmowego „Hommage a Kieślowski” to kolejne wydarzenia wpisujące się w obchody Roku Krzysztofa Kieślowskiego.

13 marca przypadała 20. rocznica śmierci reżysera „Dekalogu”, „Podwójnego życia Weroniki”, trylogii „Trzy kolory”, a w poniedziałek 27 czerwca – 75. rocznica jego urodzin.

W związku z tym „Urodziny Krzysztofa Kieślowskiego” organizuje w środę w swojej siedzibie w Warszawie Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Po pokazie filmu „Czerwony” (1994) odbędzie się spotkanie widzów z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera, m.in. z Arturem Barcisiem, Bogusławem Lindą, Krzysztofem Piesiewiczem i Zbigniewem Zamachowskim – wymieniał na konferencji prasowej dyrektor NInA Michał Merczyński.

„+Czerwony+, ostatni film w karierze Kieślowskiego, po ponad 20 latach od premiery zyskuje na nowo aktualność. Plan osobistej introspekcji przenika się tu z kontekstem społecznym – odpowiedzialności za zbiorowość, powiązania losu z wydarzeniami, na które nie mamy wpływu” – podkreślono w zapowiedzi wydarzenia.

W środę wieczorem w NInA odbędzie się także wernisaż ekspozycji „Błysk w oku”. To wystawa zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – wybór fotosów z planu, migawek z życia prywatnego i zawodowego, w którym Kieślowski pokazany jest „jako człowiek wśród innych ludzi – znajomych, współpracowników, w skupieniu, zadumie, zmęczeniu”. Wystawa będzie czynna do 12 września.

W związku z obchodami Roku Kieślowskiego specjalny program będzie miała tegoroczna 6. edycja poświęconego artyście festiwalu Sokołowsko Festiwal Filmowy „Hommage a Kieślowski”. Z miejscowością Sokołowsko koło Wałbrzycha, w której odbywa się doroczna impreza, związane było życie Kieślowskiego.

„Reżyser spędził tu część dzieciństwa, pierwszy raz spotykając się ze sztuką filmową w istniejącym do dziś Kinie Zdrowie, wciąż działającym dzięki staraniom Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ. Sokołowsko ma także długą tradycję uzdrowiskową w leczeniu chorób płuc, leczył się tu, cierpiący na gruźlicę, Roman Kieślowski – ojciec reżysera. Reminiscencje z tamtych czasów Kieślowski zawarł w filmie dokumentalnym +Prześwietlenie+ (1974)” – przypomina Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, z inicjatywy której w Sokołowsku powstaje Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Dyrektorem artystycznym festiwalu w Sokołowsku jest Dorota Paciarelli.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 9–11 września, projekcje będą organizowane w kilku miejscach, m.in. w kinie Zdrowie.

W programie znajdzie się 19 filmów dokumentalnych i fabularnych z różnych krajów oraz seria paneli dyskusyjnych pod hasłem „Patrz uważnie” (od znanej rady Kieślowskiego, którą kierował wielokrotnie do swoich studentów z Polski i innych krajów Europy).

We wrześniu, równolegle z festiwalem w Sokołowsku, odbywać się będzie impreza filmowa w Warszawie – w siedzibie NInA – zatytułowana „Sokołowsko na Wałbrzyskiej”.

Dzięki współpracy In Situ i NInA część wydarzeń z programu festiwalu w Sokołowsku będzie dostępna także w stolicy. Warszawska publiczność będzie mogła śledzić debaty z gośćmi, dzięki transmisjom w siedzibie Instytutu. Równolegle w Sokołowsku i w NInA będzie można ponadto obejrzeć filmy: „Bez końca” (reż. Krzysztof Kieślowski, 1984), „Fuocoammare. Ogień na morzu” (reż. Gianfranco Rosi, Włochy, Francja, 2015), „Ja, Olga Hepnarova” (reż. Tomas Weinreb, Petr Kazda, Czechy, Polska, Słowacja, 2016), „Bracia” (reż. Wojciech Staroń, Polska, 2015), „Adwokaci – niemiecka historia” (reż. Birgit Schulz, Niemcy, 2009) oraz „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim” (reż. Andreas Voigt, Niemcy, 1995). Wstęp na wszystkie wydarzenia w NInA będzie bezpłatny.

„Spotkanie…” to zapis rozmowy z Krzysztofem Kieślowskim – o powodach, dla których reżyser „Dekalogu” tworzył filmy, o odpowiedzialności dokumentalisty i kamerze jako „bardzo niebezpiecznym narzędziu”. Kieślowski porusza w niej także osobiste wątki, jak strach czy pesymizm życiowy; tłumaczy, dlaczego zdecydował się zakończyć karierę reżyserską.

Wątkiem tematycznym przewijającym się w tegorocznej edycji Sokołowsko Festiwalu Filmowego „Hommage a Kieślowski” ma być funkcjonowanie i znaczenie prawa w życiu indywidualnym i społecznym.

Stanowić ono będzie punkt wyjścia dla debaty z udziałem Krzysztofa Piesiewicza. Tematem będą: obserwacje współscenarzysty „Czerwonego” i „Bez końca” z jego działalności w charakterze adwokata w procesach politycznych przeciw opozycji w latach 80., wybory, dylematy etyczne i moralne adwokatów oraz sposoby ich przedstawiania w kinie.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu dostępne będą na stronie www.hommageakieslowski.pl.

Krzysztof Kieślowski (ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) karierę rozpoczął w latach 60. jako dokumentalista. W latach 70. zrealizował m.in. filmy: „Z punktu widzenia nocnego portiera”, „Siedem kobiet w różnym wieku” (oba filmy zostaną pokazane w kinie Kultura), a także „Pierwszą miłość” i „Życiorys”. Od połowy lat 70. Kieślowski coraz częściej realizował filmy fabularne, współtworząc kino moralnego niepokoju. Były to m.in.: „Personel” i „Spokój”, które cechowało dokumentalne zacięcie (oba w programie retrospektywy).

Najbardziej znane filmy Kieślowski stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Były to m.in.: „Krótki film o zabijaniu” i „Krótki film o miłości” wchodzące w skład cyklu „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki” i trylogia „Trzy kolory”. Przedwczesna śmierć reżysera przerwała jego prace nad kolejnym tryptykiem filmowym: „Raj”, „Czyściec”, „Piekło” – przypomina SFP.

Kieślowski był laureatem m.in.: Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za „Trzy kolory: Niebieski”, Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za „Trzy kolory: Biały”, Felixa – nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za „Krótki film o zabijaniu”.(PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*