Nominacje do Oskarów ogłoszone

Bez niespodzianek w nominacjach do 82. edycji nagród amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród najlepszych filmów znaleźli się faworyci „Avatar”, „Hurt Locker”, które otrzymały po 9 nominacji. Wśród kobiet nominowane zostały m.in. Meryl Streep i Sandra Bullock, a wśród mężczyzn Jeff Bridges oraz George Clonney.

Kandydatów w najważniejszych kategoriach przedstawili prezydent Akademii Tom Sherak oraz aktorka Anne Hathaway. Ogłosili oni nominacje w 10 z 24 kategorii. Konferencja prasowa odbyła się w siedzibie Akademii w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills.

Szanse na statuetkę w kategorii najlepszy film mają: Avatar, The Blind Side, District 9, An Education, The Hurt Locker, Inglourious Basterds, Precious, A Serious Man, Up, and Up In The Air.

Akademia Filmowa w kategorii najlepszy film nominowała aż dziesięć tytułów. Jest to pierwszy taki przypadek od ponad 65 lat. Ostatnio dziesięć obrazów startowało w kategorii najlepszy film w 1944 roku. Wygrała wtedy „Casablanca”. Swoją zaskakującą decyzję przedstawiciele Akademii uzasadniali tym, że wiele świetnych filmów odpada z wyścigu już na etapie nominacji.

Wsrod nominowanych jest także film wykonany w polsko-niemieckiej koprodukcji, czarno-biały dokument „Królik po berlińsku” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego.

MNP (AP)

 

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*