Nie żyje znany amerykański aktor James Garner

Nie żyje znany amerykański aktor James Garner

James Garner, znany amerykański aktor filmowy i telewizyjny zmarł w sobotę w swym domu w Los Angeles w wieku 86 lat – podały źródła policyjne. Przyczyna śmierci nie jest znana, choć uważana jest za naturalną.

James Garner fot.Claudio Onorati/EPA

James Garner fot.Claudio Onorati/EPA

W maju 2008 roku, niedługo po 80. urodzinach aktor przeszedł rozległy zawał serca i od tego czasu rzadko był widywany publicznie.

Grał zarówno w filmach, jak i serialach telewizyjnych.

W 1957 roku wystąpił w filmie „Sayonara”, partnerując Marlonowi Brando. Film otrzymał cztery Oscary i sześć nominacji.

W latach 60. grał głównie w filmach fabularnych. Były to m.in. „Niewiniątka” Williama Wylera z Audrey Hepburn i Shirley MacLaine, „Wielka ucieczka” Johna Sturgesa ze Steve’em McQueenem i Richardem Attenborough.

Występował w serialach telewizyjnych „Maverick” i „Jim Rockford: prywatny detektyw” oraz w filmach nakręconych na ich podstawie. W filmie „Maverick” grał z Melem Gibsonem i Jodie Foster.

Był laureatem nagrody Emmy i dwóch Złotych Globów. Został nominowany do Oscara za rolę w filmie „Romans Murphy’ego”, gdzie partnerował Sally Field.

W 2004 roku wystąpił w filmie „Pamiętnik” wraz z Geną Rowlands.

Urodził się w Oklahomie w 1928 roku; na sugestię Hollywood skrócił nazwisko z Bumgarnera na Garnera. Brał udział w wojnie koreańskiej. Był dwukrotnie ranny i zdobył Purpurowe Serce.

W 1956 roku, po zaledwie dwóch tygodniach znajomości poślubił Lois; było to jedno z najdłużej trwających małżeństw w Hollywood. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*