Nie żyje Shirley Temple, dziecięca gwiazda Hollywood

Nie żyje Shirley Temple, dziecięca gwiazda Hollywood

Amerykańska aktorka Shirley Temple, najsłynniejsza dziecięca gwiazda w historii kina, zmarła w Kalifornii w wieku 85 lat – poinformowała we wtorek rzeczniczka jej rodziny. Temple była znana m.in. z ról w filmach „Mały pułkownik”, „Heidi”, „Mała księżniczka”.

Shirley Temple fot.Paul Buck/PAP/EPA

Shirley Temple fot.Paul Buck/PAP/EPA

W wieku zaledwie sześciu lat została laureatką Oscara, którego przyznano jej „za wspaniały wkład w rozwój kina”.

Aktorski talent, złote loki i rozbrajający uśmiech – tym podbiła publiczność. „W świętego Mikołaja przestałam wierzyć jako sześciolatka. Po tym jak mama zabrała mnie do sklepu. Był tam Święty Mikołaj, który… poprosił mnie o autograf” – wspominała po latach.

Urodziła się 23 kwietnia 1928 r. w Santa Monica w Kalifornii. Występy w filmach rozpoczęła jako czterolatka. W 1932 r. zagrała m.in. w wyreżyserowanej przez Charlesa Lamonta komedii „The Pie-Covered Wagon”. Następnie można ją było zobaczyć w: „Zmianie serc” w reż. Johna G. Blystone’a (1934), „Małej pannie Marker” Alexandra Halla (1934) i „Tajemnicy małej Shirley” („Baby Take a Bow”, 1934) Harry’ego Lachmana.

W 1935 r. premierę miał „Mały pułkownik” (reż. David Butler), jeden z najbardziej znanych filmów z udziałem Temple. Kolejne ważne tytuły w jej dorobku to m.in.: „Mały buntownik” (1935, reż. David Butler), „Heidi” (1937, reż. Allan Dwan), „Mała Miss Broadway” (1938, reż. Irving Cummings), „Mała księżniczka” (1939, reż. Walter Lang), „I’ll Be Seeing You” (1944, reż. William Dieterle) oraz wyreżyserowany przez Johna Forda western „Fort Apaczów” z 1948 r., w którym wystąpiła razem z Johnem Waynem i Henrym Fondą.

W filmach Temple grała do końca lat 40. Po zakończeniu aktorskiej kariery aangażowała się m.in. w politykę (po stronie Partii Republikańskiej). Była ambasadorem USA w Ghanie i Czechosłowacji.

Dwa razy stawała na ślubnym kobiercu, urodziła troje dzieci. W 1945 roku, w wieku 17 lat, wyszła za mąż za starszego o siedem lat amerykańskiego aktora Johna Agara, z którym zagrała następnie w „Forcie Apaczów”. Małżeństwo z Agarem zakończyło się rozwodem po czterech latach, w 1949 roku. Rok później Temple poślubiła biznesmena Charlesa Blacka. Jedna z córek Temple, Lori Black, jest muzykiem; grała na gitarze basowej w zespole The Melvins.(PAP)

Categories: Ameryka, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*