Najlepsze prasowe fotografie roku 2012

Poznań – Najlepsze prasowe fotografie roku 2012 można oglądać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie prezentowana jest polska wystawa World Press Photo. Zdjęcia zostaną pokazane w nowych salach wystawienniczych w poznańskim zamku.

Nagrodzone zdjęcie Paula Hansena fot. Wikipedia

Nagrodzone zdjęcie Paula Hansena fot. Wikipedia

Tegoroczny konkurs wygrało wykonane przez Szweda Paula Hansena zdjęcie, ukazujące niesionych przez krewnych ciała dwojga palestyńskich dzieci, zabitych w wyniku izraelskiego nalotu podczas ofensywy na Strefę Gazy w listopadzie 2012 roku. Zwłoki rodzeństwa są owinięte w białe sukno; widać jedynie twarze. Ludzie wąską uliczką Gazy zmierzają do meczetu.

W gronie wyróżnionych w tegorocznej, 56. edycji konkursu znalazły się również dwie Polki – Ilona Szwarc i Anna Bedyńska, obie nagrodzone za prace w kategorii zdjęć portretowych.

Mieszkająca w Nowym Jorku Szwarc otrzymała trzecią nagrodę za „Kaylę”, pracę z cyklu „American Girls” w kategorii portret w naturalnym otoczeniu. Na zdjęciu tytułowa Kayla, amerykańska nastolatka, stoi pod obrazem swoich przodków. W ramionach trzyma lalkę z serii American Girl, stylizowanych na kopie swych właścicielek.

Fotoreporterka „Gazety Wyborczej” Anna Bedyńska zdobyła III nagrodę w kategorii portret sesyjny. Jej zdjęcie przedstawia dziewczynkę cierpiącą na albinizm.

Wystawa będzie później pokazana w Opolu i Krakowie.

W tym na konkurs napłynęło ponad 100 tys. zdjęć od ponad 5,5 tys. fotografów ze 124 krajów. Jury przyznało nagrody 54 osobom z 33 krajów w dziewięciu kategoriach, m.in. ludzie, wydarzenia, sport, życie codzienne, portret, przyroda.

Pierwsza edycja konkursu World Press Photo, jednego z najbardziej prestiżowych na świecie, odbyła się w 1955 roku.

(PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*