Nagrody Grammy rozdane. Jest polski akcent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita otrzymała nagrodę Grammy za płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra Wita zwyciężyła w kategorii „najlepsze kompendium klasyczne”.

Nagroda GrammyNa płycie znalazły się utwory: „Fonogrammi”, „Koncert na róg”, „Partita”, „Przebudzenie Jakuba”, „Anaklasis” i „De natura sonoris”. Album ukazał się nakładem wydawnictwa Naxos. Obok orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wita w nagraniu wzięli udział także soliści: flecistka Urszula Janik, grająca na rogu Jennifer Montone i klawesynistka Elżbieta Stefańska.

55. gala rozdania Grammy Awards odbyła się w niedzielę w Staples Center w Los Angeles. Wśród laureatów najbardziej prestiżowych w świecie muzyki rozrywkowej nagród znalazły się takie gwiazdy jak: Rihanna, Beyonce i Taylor Swift. Inni laureaci to m. in. Dan Auerbach, wokalista zespołu Black Keys, raperzy Kanye West i Jay-Z oraz znany muzyk jazzowy Chick Corea. Wśród wyróżnionych nagrodą w kształcie małego gramofonu znalazł się też znany muzyk i kompozytor z Nowego Orleanu Dr John.

Za „piosenkę roku” uznany został utwór „We Are Young” w wykonaniu trzyosobowego zespołu FUN grającego muzykę indie-pop. Adele, która zdominowała ubiegłoroczne nagrody Grammy, tym razem została uznana za najlepszą solową wykonawczynię w utworze „Set Fire to the Rain”. Były członek legendarnego zespołu The Beatles Paul McCartney dostał nagrodę Grammy za album „Kisses on the Bottom” zawierający utwory zarówno z dziedziny muzyki pop, jak i jazzowe. Nagrodę Grammy przyznano pośmiertnie legendarnemu Ravi Shankarowi, wirtuozowi gry na sitarze, który przyjaźnił się z Beatlesami i wywarł wpływ na ich muzykę. Nagrodę odebrała jego córka Anoushka, nominowana do nagrody w tej samej kategorii.

Pełną listę zwycięzców zobaczysz TUTAJ

 

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*