Muzeum Polskie w Ameryce efektownie rozpoczyna nowy rok

Ćwiczenia Armii Polskiej we Francji

Ćwiczenia Armii Polskiej we Francji

W 2017 roku MPA debiutuje nową wystawą podróżującą „Dawne polskie Chicago 1850-1941”, bazującą na stałej wystawie stworzonej w 2015 roku. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, a wsparcie to zostało uzyskane przez Muzeum Polskie dzięki pośrednictwu Fundacji na rzecz Dziedzictwa Narodowego im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Wystawa panelowa łącząca archiwalne fotografie z kolekcji MPA oraz teksty w języku polskim i angielskim jest obrazowym wprowadzeniem w temat dawnego polskiego Chicago. Oferuje wgląd w życie pierwszych osadników i ich rodzin, prezentuje ich domy, firmy, organizacje, parafie oraz różne formy przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych. Poza materiałem wykorzystanym na wystawie stałej ekspozycja podróżująca obejmuje zagadnienia polityki, organizacji charytatywnych oraz zakonów kobiecych, ochotników do Armii Polskiej we Francji i pomocy ofiarom wojennym. Uwzględnione zostały także migawki ze świąt, wypoczynku i z życia codziennego. Wystawa podróżująca o polskim Chicago nie mogła nie uwzględnić historii Muzeum Polskiego w Ameryce i jego roli w zachowywaniu przeszłości dla przyszłości. Wystawie towarzyszy katalog. Obecnej w przygotowaniu jest program i terminarz podróży i prezentacji wystawy w Stanach Zjednoczonych, a także w Polsce.

Drugim projektem wspartym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku jest digitalizacja materiałów związanych z Armią Polską we Francji, znaną również jako Niebieska Armia i Armia Hallera. Historia rekrutacji ponad 20 tys. wolontariuszy spośród polskich imigrantów oraz ich walka o niepodległość Polski podczas I wojny światowej zostanie upamiętniona wystawą, która jest planowana na 2018 rok. W oczekiwaniu na wystawę lada moment będziecie mogli Państwo obejrzeć wirtualny katalog wybranych obiektów na stronie internetowej MPA.

Tekst i zdjęcia Julita Siegel

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*