Miasto Opole wypowiedziało TVP umowę o współpracy w sprawie festiwalu

fot.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu/Facebook

Miasto Opole wypowiada umowę TVP dotyczącą organizacji 54 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – poinformował w poniedziałek prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W poniedziałek rano na polecenie władz miasta, właściciel afmiteatru, w którym miał się odbyć festiwal, nie wpuścił na jego teren ekip technicznych TVP, które miały rozpocząć budowę sceny pod imprezę planowaną na 9 czerwca. Po południu rzecznik prezydenta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak przesłała informację o wypowiedzeniu umowy telewizji przez miasto.

„Szanowni Państwo, informuję, że Miasto Opole wypowiada TVP umowę dotycząca organizacji 54. Krajowego festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Powodem tej sytuacji jest niewywiązywanie się Telewizji z zapisów umowy. Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54.KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja. Publiczne wycofanie się wielu artystów z udziału w festiwalowych koncertach obniżyłoby znacząco rangę Festiwalu. Podtrzymuje jednocześnie chęć współpracy z TVP przy przygotowaniach do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w nowym terminie i na nowych zasadach” – poinformował prezydent Wiśniewski.

W piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego prezydent Wiśniewski informuje, że wypowiada umowę z 28 kwietnia „w trybie natychmiastowym” z powodu nienależytego wykonania umowy z przyczyn leżących po stronie TVP. W ocenie władz Opola, wina za wycofanie się z koncertów wielu oczekiwanych artystów, „wynika ewidentnie z winy Telewizji”.

„Sytuacja, jaka powstała w ciągu kilku ostatnich dni kiedy to poszczególni artyści zaczęli wycofywać się z udziału w Festiwalu, podważa z winy Telewizji dobrą współpracę i tradycje w organizowaniu KFPP wspólnie przez Miasto Opole i Telewizję Polską i godzi w dobre imię naszego miasta jako stolicy piosenki oraz jako współorganizatora Festiwalu. Obniża to znacząco rangę tegorocznego Festiwalu i niekorzystnie wpływa na wizerunek Miasta Opole” – napisał Wiśniewski.

Jednocześnie miasto cofa TVP wyłączną licencję do używania nazwy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki – Opole. Prezes Kurski został również poinformowany, że ekipy TVP nie zostaną wpuszczone na teren amfiteatru. W udostępnionym PAP piśmie, prezydent Wiśniewski zaprasza prezesa Kurskiego do rozpoczęcia rozmów na temat 54 FKPP w innym terminie.

W niedzielę prezydent Wiśniewski oświadczył, że miasto powinno przejąć organizację festiwalu, a artystów, którzy będą na nim występowali powinna wyłaniać apolityczna Akademia Piosenki Polskiej, w skład której wejdą m.in. uznane autorytety świata kultury. (PAP)

Tags: festiwal, opole, umowa

Comments

  1. Normals
    Normals 25 maja, 2017, 14:49

    Jak widac ” dojna zmiana ” dosiegnela festiwalu w Opolu, tylko Kurski troche sie przeliczyl. Myslal, ze polscy artysci to ten sam glupi narod, ktoremu on moze wmawiac ze czarne to biale i na odwrot. Nie panie Kurski, polscy artysci sa najczesciej ludzmi na poziomie, z poczuciem wyzszych wartosci niz reprezentuje soba pan i wasza smolenska sekta i nie dadza sie manipulowac czy rozgrywac.Nikt inny jak tylko i wylacznie PIS i „dojna zmiana” doprowadzil do stanu, ze po raz drugi w kilkudziesiecioletniej historii festiwalu zostal on odwolany. Nie stalo sie tak dotad nigdy, za zadnej wladzy ani najbardziej komunistycznej ani w wolnej Polsce a wyjatkiem byl tylko stan wojenny. Wyborcy PIS obudzcie sie, czy naprawde jestescie az tak glupi, ze nie dostrzegacie jak PIS krok po kroku demoluje Polske? To jest tylko kolejny przyklad destrukcji wieloletniej polskiej tradycji ale przeciez wczesniej bylo zniszczenie 200 letniej stadniny w Janowie, karczowanie Puszczy Bialowieskiej, wyciecie ponad miliona drzew dzieki ustawie Szyszki, paraliz Trybunalu, absolutne upolitycznienie mediow, niekonczace sie afery z Waszczykowskim i Macierewiczem, pyskowki z Unia, Niemcami i Francja. To jest ta ” dobra zmiana ” i powstawanie z kolan o ktorym tak pieknie klamaliscie przed wyborami?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*