Miami: za niewystawianie prac artystów z USA zniszczył w muzeum wazę Aia Weiweia

Miami: za niewystawianie prac artystów z USA zniszczył w muzeum wazę Aia Weiweia

Miejscowy artysta zniszczył rzekomo wartą milion dolarów wazę autorstwa chińskiego artysty i dysydenta Aia Weiweia w muzeum w Miami, aby zaprotestować przeciw niesłusznej, jego zdaniem, koncepcji artystycznej tej placówki. 

Prace Ai Weiwei w Perez Art Museum w Miami fot.Daniel Azoulay/Perez Art Museum/PAP/EPA

Prace Ai Weiwei w Perez Art Museum w Miami fot.Daniel Azoulay/Perez Art Museum/PAP/EPA

Jak wynika z relacji pracowników ochrony w Perez Art Museum Miami, 51-letni Maximo Caminero wziął w ręce kolorową wazę autorstwa chińskiego artysty i dysydenta Aia Weiweia, a gdy kazano mu odstawić ją na miejsce, rozbił dzieło sztuki o podłogę. Incydent wydarzył się w niedzielę, ale muzeum potwierdziło go dzień później.

Po zatrzymaniu Caminero mówił, że zniszczył wazę w symbolicznym geście protestu, ponieważ muzeum nie wystawia dzieł miejscowych artystów, za to prezentuje sztukę twórców o międzynarodowej sławie.

Mężczyzna usłyszał zarzut rozmyślnego zniszczenia cudzej własności. Zgodnie z amerykańskim prawem sprawcy grozi do pięciu lat więzienia, jeśli wartość zniszczonego przedmiotu przekracza 1000 dolarów.

Muzeum w oświadczeniu wydanym późnym wieczorem w poniedziałek potępiło czyn Caminero jako „niszczycielski akt wandalizmu”, który świadczy o braku szacunku „wobec innego artysty i jego twórczości, samego muzeum i naszej społeczności”. Zapowiedziano, że kolejna wystawa będzie prezentowała prace lokalnego twórcy.

Ai Weiwei jest jednym z najbardziej znanych na świecie chińskich artystów. Zajmuje się rzeźbą, architekturą, fotografią i filmem, tworzy też instalacje, zasłynął jako współtwórca narodowego stadionu w Pekinie. Naraził się władzom Chin, nazywając chińskich przywódców „gangsterami”, prowadził też kampanię społeczną, która miała zmusić rząd do opublikowania pełnej liczby ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku. (PAP)

Categories: Ameryka, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*