Martwa natura van Gogha sprzedana za prawie 62 mln dolarów

Martwa natura van Gogha sprzedana za prawie 62 mln dolarów

Jeden z ostatnich obrazów namalowanych przez Vincenta van Gogha sprzedano we wtorek na aukcji w Nowym Jorku za kwotę 61,8 mln dolarów. Początkowo szacowano, że martwa natura zostanie wylicytowana za nie więcej niż 50 mln dolarów.

Dom aukcyjny Sotheby’s szacował, że namalowana w 1890 roku martwa natura „Spokojne Życie, Waza ze Stokrotkami i Makami” znajdzie kupca za cenę 30-50 mln dolarów. Bukiet został namalowany we Francji w domu lekarza Paula Gacheta, który w ostatnich miesiącach życia van Gogha opiekował się artystą.

Na tej samej aukcji sprzedano m.in. rzeźbę Alberto Giacomettiego „Rydwan”. Za wykonane w 1951 roku dzieło z brązu zapłacono 101 mln dolarów. W ciągu życia artysta zrobił sześć odlewów rzeźby, jednak ten sprzedany we wtorek był jednym z dwóch pokrytych farbą dla podkreślenia tekstury materiału.

Do tej pory najdroższym obrazem van Gogha, jaki sprzedano na aukcji, był „Portret doktora Gacheta”. W 1990 roku wylicytowano go w na aukcji w Christie’s za kwotę 82,5 mln dolarów.

Van Gogh zmarł w 1890 roku w wyniku postrzału; prawdopodobnie było to samobójstwo. (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*