Luwr wciąż najliczniej odwiedzanym muzeum na świecie

Luwr wciąż najliczniej odwiedzanym muzeum na świecie

Liczba odwiedzających Luwr sięgnęła w 2014 roku 9,3 mln, co oznacza, że wciąż jest to najliczniej odwiedzane muzeum na świecie – poinformowały we wtorek władze tej instytucji. 70 proc. zwiedzających stanowili cudzoziemcy, wśród nich najwięcej było Amerykanów.

Na drugim miejscu wśród zagranicznych gości znajdowali się Chińczycy, a na kolejnych – turyści z Włoch, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Ogólna liczba odwiedzających Luwr – 9,3 mln – była o 100 tysięcy wyższa w minionym roku niż w roku 2013. „Ponad 50 proc. zwiedzających to osoby w wieku poniżej 30 lat; wysoki jest odsetek osób w wieku 18-25 lat, które stanowią 1,9 mln odwiedzających” – podkreśliły władze muzeum.

Jedną z największych zeszłorocznych atrakcji w Luwrze był powrót latem, po dziesięciomiesięcznych pracach konserwatorskich, rzeźby Nike z Samotraki. Posąg ten, uznawany za jedno z najwspanialszych arcydzieł sztuki starożytnej, poddany został największej od ponad stu lat renowacji. (PAP)

fot.Ian Langsdon/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*