Litwa. W Wilnie otwarto wystawę o Janie Karskim

Litwa. W Wilnie otwarto wystawę o Janie Karskim

Wystawa „Jan Karski. Człowiek Wolności“ przygotowana przez Muzeum Historii Polski, która została otwarta w czwartek w Wilnie w Państwowym Żydowskim Muzeum im. Gaona, zainaugurowała Dni Karskiego na Litwie.

Wystawa – to 22 plansze prezentujące zdjęcia Jana Karskiego i ich opisy, m.in. w języku litewskim. „Celem wystawy jest przedstawienie postaci Karskiego, dobrze znanej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a dużo mniej w tej części Europy, bohatera, który przez całe życie stał na straży wolności, człowieczeństwa i godności człowieka” – powiedziała PAP Lena Dąbkowska-Cichocka, przedstawicielka Muzeum Historii Polski.

W jej ocenie otwarcie wystawy w przededniu Międzynarodowego Dnia Tolerancji, obchodzonego 16 listopada, jest bardzo wymowne, gdyż, jak zaznaczyła: „Jan Karski jest symbolem tolerancji we wszystkich wymiarach”.

Otwarciu wystawy w Wilnie „Jan Karski. Człowiek Wolności“ towarzyszył pokaz krótkometrażowego filmu animowanego wytwórni Walta Disneya „Messenger from Hell – Jan Karski Story” i koncert Rzeszów Klezmer Band.

W czwartek rozpoczęły się też Dni Karskiego na Litwie, na które złożą się wykłady o Janie Karskim oraz prezentacja Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, spotkania z nauczycielami, młodzieżą szkolną i akademicką.

„Historia Żydów i rola, jaką odegrali w rozwoju kultury, gospodarki Polski i zapewne Litwy przez wiele lat była przemilczana” – wskazał w rozmowie z PAP zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Zygmunt Stępiński i zaznaczył, że „należy rozpocząć odrabianie tej lekcji w sposób bardzo systematyczny”. „Należy dotrzeć do młodego pokolenia i pokazać zupełnie inne oblicze historii” – powiedział Stępiński.

Z wykładami na Litwie wystąpią Lena Dąbkowska-Cichocka, Zygmunt Stępiński i Łukasz Jasina, polski historyk, publicysta, redaktor „Kultura Liberalna”.

„Cieszę się, że stwarzamy możliwość do szerzenia tolerancji w naszym społeczeństwie. Jak nasze społeczeństwo z tego skorzysta, zobaczymy” – powiedział PAP dyrektor Państwowego Żydowskiego Muzeum im. Gaona w Wilnie Markas Zingeris.

Dni Karskiego na Litwie z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji i upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego organizuje ambasada Polska w Wilnie i muzeum im. Gaona.

Jan Karski (Jan Romuald Kozielewski 1914-2000) – obywatel Polski i USA, honorowy obywatel Izraela, prawnik, dyplomata, historyk, a także kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu. Jako pierwszy dostarczył przywódcom koalicji antyhitlerowskiej informację o niemieckich obozach koncentracyjnych i przedstawił dowody na zbrodniczą praktykę niemieckich okupantów oraz eksterminację Żydów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

Na zdjęciu: Jan Karski. Fotografia archiwalna z 200 roku fot.Tomasz Gzell/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*