Komorowski o „Idzie”: dobry film poznaje się po tym, że wywołuje dyskusję

Komorowski o „Idzie”: dobry film poznaje się po tym, że wywołuje dyskusję

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że oscarowy film „Ida” to dowód, że Polska może pokazać światu dobre i ciekawe kino. Jego zdaniem jest też przykładem jak dobry film wywołuje dyskusję i „pogłębioną refleksję nad różnymi aspektami życia”.

Prezydent wraz z małżonką Anną Komorowską spotkał się w poniedziałek z twórcami filmu „Ida”. Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W spotkaniu udział wzięli także twórcy filmów krótkometrażowych – „Joanna” i „Nasza klątwa” – nominowanych do tegorocznych Oscarów.

„Chcielibyśmy podziękować, ale i pogratulować tak pięknych, wspaniałych efektów wysiłku i talentu, pracy i zabiegów pewnie wszelakich, by polski film rozsławić, pokazać jego ciekawe oblicze, jego wielkość” – powiedział Komorowski. Dodał, że według niego jest to także zasługą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Opłaca się podejmować mądre decyzje obarczone pewnym ryzykiem. Przecież widać efekty znakomite, jeśli chodzi nie tylko o pokazanie światu ciekawego polskiego kina, ale też osiągnięcie(…) tak szczególnego sukcesu” – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, uhonorowana Oscarem „Ida” jest dowodem na to, że polskie kino „istnieje dobrze na świecie”. „I jestem przekonany, że będzie istniało coraz lepiej” – dodał.

Zdaniem Komorowskiego, dobre filmy zawsze poznaje się po tym, że wywołują dyskusję. „Byle jakie filmy nie wywołują dyskusji. Chcę więc też serdecznie podziękować za to, że państwa twórczość i państwa sukcesy są zaczynem mądrej – na ogół mądrej – dyskusji i są przynajmniej szansą na pogłębioną refleksję nad różnymi aspektami życia – i to w sposób taki, który otwiera nas wszystkich na siebie samych. Bo gdzieś jest ta pokusa, by przemyśleć świat, swój własny także, spoglądając przez pryzmat dzieła filmowego, tak niezwykłego” – podkreślił prezydent.

Reżyser Paweł Pawlikowski powiedział, że jest „wzruszony i zaszczycony”. „To wyjątkowa, niesamowita sprawa dla polskiego kina, dla mnie osobiście, no i dla całej mojej ekipy” – podkreślił. Nawiązując do słów prezydenta o wywoływaniu przez jego film dyskusji zachęcał, by najpierw obejrzeć „Idę”, a dopiero później dyskutować. „Bardziej proszę ten film oglądać, a mniej dyskutować. Bo na ten film poszło niewiele osób w Polsce, a wszyscy mieli jakąś opinię na jego temat” – zauważył.

W rywalizacji o złotą statuetkę film Pawlikowskiego pokonał w swojej kategorii: rosyjskiego „Lewiatana” w reż. Andrieja Zwiagincewa, argentyńskie „Dzikie historie” w reż. Damiana Szifrona, mauretańskie „Timbuktu” w reż. Abderrahmane Sissako oraz estońsko-gruzińskie „Mandarynki” w reż. Zazy Urushadzego.

„Ida”, do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX wieku. Anna, sierota wychowana w zakonie (w tej roli debiutująca Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. (PAP)

fot.Grzegorz Jakubowski/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*