"King's Speech" oskarowym faworytem

Oskarowy wyścig został oficjalnie zainaugurowany. We wtorek ogłoszono tegoroczne nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej. Dramat Toma Hoopera „King’s Speach (w pol.tłum. ”Jak zostać królem”) jest niewątpliwym faworytem z 12 nominacjami,  w tym za najlepszy film  oraz dla najlepszego aktora za kreację Colina Firtha. Na liście nominowanych nie ma filmów z Polski.

Firth, zdobywca Złotego Globu za rolę jąkającego się monarchy Jerzego VI, o statuetkę dla najlepszego aktora konkurować będzie z takimi aktorami jak Jesse Eisenberg („The Social Network”), Javier Bardem („Biutiful”), James Franco („127 hours”), oraz Jeff Bridges („True Grid”).

W wyścigu po nagrodę za najlepszy film, „King’s Speach” staje w szranki z thrillerem psychologicznym „Black Swan”, bokserskim dramatem „Fighter”, hitem z gatunku science-fiction „Inception”, rodzinną opowieścią o związku dwóch lesbijek „The kids are all righ”, historią o przetrwaniu „127 hours”, kroniką portalu Facebook „The Social Network”, animowanym przebojem „Toy Story 3”, westernem „True grid”, oraz thrillerem kryminalnym „Winter’s bone”.

Na drugim miejscu plasuje się film „True Grid”, z 10 nominacjami, w tym dla aktorów Jeffa Bridgesa i Hailee Steinfeld.

O nagrodę w kategorii najlepszej aktorki walczą Annette Bening, nagrodzona Złotym Globem dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu za „The kids are all right”, oraz Natalie Portman, laureatka Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym za „Black Swan”.

Jednak najbardziej zajadłą oscarową konkurencję będzie można obserwować w kategorii nagrody dla aktorki drugoplanowej. Co prawda Melissa Leo ma już na swoim koncie Złoty Glob za swoja role w filmie „Fighter”, jednak w tym wyścigu będzie musiała stawić czoła partnerującej jej w tym obrazie  Amy Adams oraz nowo odkrytej czternastoletniej Hailee Steinfield, która nie była nominowana do Złotego Globu za kreację w „True Grid”, ale nadrobiła to nominacją do Oscara.

Na liście nominowanych nie znalazła się żadna polska produkcja. Wsześniej spekulowano, że o wyróżnienie będą się starać “Różyczka” Jana Kidawy – Błońskiego i “Essential Killing” Jana Skolimowskiego.

Nagrody Akademii Filmowej, czyli popularne Oskary, zostały ufundowane w 1927 roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nagradzane są wstępnie nominowane filmy, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody. 83. już ceremonia rozdania statuetek odbędzie się 27 lutego w Kodak Theater w Hollywood i będzie transmitowana na żywo przez stację ABC.

PT

Categories: Kultura, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*