Janusz Kamiński wśród nominowanych do Oscara

Janusz Kamiński znalazł się w gronie nominowanych do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kamiński wyróżniony został za zdjęcia do filmu „Lincoln” Stevena Spielberga. Obraz ten otrzymał w sumie 11 nominacji do Oscara. Duże szanse na statuetkę ma również „Life of Pi” Anga Lee.

fot. Janusz Kamiński został nominowany do Oskara za zdjęcia do filmu "Lincoln"

Tegoroczne nominacje do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłosili w piątek Seth McFarlane i Emma Stone. To właśnie twórca kultowego „Family Guy” będzie gospodarzem tegorocznej ceremonii wręczenia nagród.

Najwięcej, bo aż 12 nominacji, otrzymał dramat historyczny z czasów wojny secesyjnej „Lincoln”. Obraz w reżyserii Stevena Spielberga powalczy o Oscara m.in. w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor i aktorka.

Uznanie Akademii zyskał także autor zdjęć do tego filmu, Janusz Kamiński. To dla niego szósta nominacja w karierze. Mimo, że Kamiński urodził się w Polsce, w wywiadach wielokrotnie podkreślał, że nie uważa się za polskiego filmowca. Doświadczenia zawodowe zdobywał bowiem w USA i z tym krajem wiąże się jego kariera.

Janusz Kamiński o pracy nad filmem „Lincoln”:

http://youtu.be/1OjS5QFsX5A

11 nominacji zdobyła fantastyczna podróż Anga Lee – „Life of Pi”. O miano najlepszego filmu powalczą następujące produkcje:

„Amour”, „Argo”, „Beasts of the Southern Wild”, „Django Unchained”, „Les Miserables”, „Life of Pi”, „Lincoln”, „Silver Linings Playbook” oraz „Zero Dark Thirty.”

O przyznaniu nagród decyduje składająca sie z około 6 tys. członków Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Wyniki jej głosowania poznamy 24 lutego, kiedy wręczone zostaną nagrody.

Pełna listę nominowanych zobaczyć można TUTAJ.

km

Categories: Kultura, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*