Janusz Gajos laureatem filmowego Orła za osiągnięcia życia

Janusz Gajos fot.Tim Brakemeier/EPA

Janusz Gajos fot.Tim Brakemeier/EPA

Janusz Gajos otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia – ogłosiła przyznająca nagrody Polska Akademia Filmowa. To pierwszy wyłoniony już zdobywca tegorocznego „polskiego Oscara”; laureaci Orłów w pozostałych kategoriach będą uhonorowani w poniedziałek.

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

W uroczystości wyłonienia laureata Orła za osiągnięcia życia, która odbyła się w środę w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Zwracając się do przedstawicieli filmowego środowiska, Sellin mówił o nowych mechanizmach wspierania polskiego kina, nad którymi trwają prace w MKiDN. „Ministerstwo pracuje nad nowym mechanizmem – dodatkowym, obok PISF – który umożliwi nam produkcję filmów historycznych – które, jak wiadomo, są drogie. Taki mechanizm jest tworzony, będzie zaproponowany środowisku i myślę, że jeszcze w tym roku będzie można z tego nowego mechanizmu korzystać. Także – w tym kierunku rozwiniemy skrzydła” – zapowiedział Sellin.

„Pracujemy również w Ministerstwie nad specjalnymi rozwiązaniami ustawowymi, które by umożliwiały ambitniejszą produkcję na terenie Polski filmu nie tylko polskiego, ale też światowego – poprzez specjalne, w wielu krajach funkcjonujące już, u nas jeszcze nie, ulgi podatkowe dla producentów filmowych, którzy chcą na polskiej ziemi produkować filmy” – mówił dalej.

Sellin podkreślił, że kondycja polskiej kinematografii jest bardzo dobra. „Mamy do czynienia ze zjawiskiem odradzania się polskiego kina i coraz większych sukcesów. Pamiętamy, że w latach 90., w pierwszych latach obecnego wieku, mieliśmy do czynienia z pewnym kryzysem, wynikającym z braku systemowego mecenatu państwowego nad polskim kinem. Ten kryzys przełamaliśmy 11 lat temu poprzez uchwalenie ustawy o kinematografii i powołanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej” – mówił.

Jak zaznaczył, „mamy wymierne efekty tego czynu”. Przed 2005 rokiem „czasami były takie lata, że było tylko kilka filmów rocznie, dzisiaj już to jest na ogół kilkadziesiąt pozycji – i rzecz nie tylko w ilości, ale również w jakości” – powiedział Sellin.

„Ta jakość mierzy się również obecnością polskich widzów na pokazach polskich filmów w kinach (…), ale też nagrodami, jak Oscar, nominacje do Oscarów, Srebrny Niedźwiedź niedawno przyznany w Berlinie” – mówił.

Ogłoszony w środę tegorocznym laureatem Orła za osiągnięcia życia 76-letni Janusz Gajos (ur. 23 września 1939 r. w Dąbrowie Górniczej) przyznał w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości: „Jestem trochę zaskoczony, nie spodziewałem się”. „Mam nadzieję, że to nie znaczy dla mnie +dziękujemy!+. Tego się trzymam” – żartował wybitny aktor.

Pytany, czym jest dla niego aktorstwo, Gajos odparł: „Moim życiem”. Na pytanie, czy wyobraża sobie, żeby nie grać, odpowiedział: „Przyjdzie taki moment, że trzeba będzie przestać. Ale odkładam to na dalszą godzinę”.

Gajosa pytano także, czy w aktorskiej pracy przyświeca mu jakaś idea. W odpowiedzi aktor wspomniał o „misji”. „Nie chciałbym silić się na górnolotne określenia tego, co robię. Unikam zawsze wielkich słów. Jednak w pewnym sensie jest to misja, jeżeli się człowiek poświęca temu zajęciu właściwie przez całe życie, od szczenięcych lat, to trudno się do tego nie przyznać” – mówił Gajos.

Tłumaczył, że praca aktora to dla niego „rozmowa z ludźmi, wymiana poglądów, możliwie jak najbardziej szczera”. „To jest to, co staram się robić i co mi przyświeca w tej robocie” – powiedział Gajos.

„Na spotkaniu z widzami przy okazji Przeglądu Orłów w warszawskim kinie Iluzjon przyznał, że tylko raz wziął udział w castingu. +To było wtedy, gdy zdobyłem rolę blond bohatera+ – żartował. Wspominany +blond bohater+ to oczywiście Janek Kos z serialu +Czterej pancerni i pies+ (1966-1970), który przyniósł Januszowi Gajosowi wielką popularność” – przypomniała przy okazji środowego werdyktu Polska Akademia Filmowa.

„Od tamtego czasu regularnie występował na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów, m.in. w +Człowieku z żelaza+ Andrzeja Wajdy (1981), +Przesłuchaniu+ Ryszarda Bugajskiego (1982), serialu +Alternatywy 4+ (1983-1986) oraz +Ucieczce z kina Wolność+ Wojciecha Marczewskiego (1990)” – przypomniano.

W tegorocznej edycji konkursu o Orły Gajos nominowany jest do nagrody w kategorii najlepsza główna rola męska – za film „Body/Ciało”.

Nagroda za osiągnięcia życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 r. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013) i Franciszek Pieczka (2015).

Potocznie nazywane „polskimi Oscarami” Orły to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach (np. najlepszy film, reżyser, pierwszoplanowy aktor, pierwszoplanowa aktorka) przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży. W 2016 r. przypada 18. edycja tego konkursu. Wśród nominowanych do Orłów 2016 są np.: Małgorzata Szumowska, Jerzy Skolimowski, Magnus von Horn, Maciej Stuhr i Maja Ostaszewska.

Gala wręczenia Orłów, podczas której wyłonieni zostaną laureaci w różnych kategoriach – m.in. najlepszy film, reżyser, główna rola kobieca, główna rola męska – odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*