„Ida” będzie miała specjalną projekcję w Komisji Europejskiej

„Ida” będzie miała specjalną projekcję w Komisji Europejskiej

Uhonorowana Oskarem jako najlepszy film nieanglojęzyczny „Ida” Pawła Pawlikowskiego będzie miała we wtorek specjalny pokaz w Komisji Europejskiej. Do Brukseli przyjedzie producentka obrazu Ewa Puszczyńska.

Jak poinformowała w piątek PAP Ewa Haczyk-Plumley ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, pokaz filmu rozpocznie promocję akcji „THE LEARNING WEEK”, którą KE organizuje na początku czerwca. W czasie przygotowań do tego tygodnia państwa członkowskie mogą pokazywać swoje filmy lub inne dzieła, aby zaprezentować swoje dziedzictwo kulturowe w UE. Polska będzie pierwszym krajem „28”, który to zrobi.

We wtorkowym pokazie w KE weźmie udział Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” z Opus Film z Łodzi. Ponad 20 tys. pracowników KE za pośrednictwem wewnętrznej sieci intranet będzie mogło obejrzeć poprzedzającą projekcję rozmowę z producentką. Puszczyńska ma opowiedzieć o oscarowej drodze filmu i roli producenta kreatywnego.

Tego samego dnia wieczorem „Ida” ma być pokazana w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli. Projekcji ma towarzyszyć wystawa fotografii z planu filmowego „Idy”: „Łódzkie ślady Idy”, zrealizowana z Urzędem Miasta Łodzi i Urzędem Marszałkowskim.

„Ida” Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny na 87. gali Akademii Filmowej w Los Angeles. To pierwszy w historii polskiego kina Oscar w tej kategorii.(PAP)

Na zdjęciu: Reżyser „Idy” Paweł Pawlikowski (z lewej) i aktorka Agata Trzebuchowska  fot.Guillaume Horcajuelo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*