Honorowe Oscary rozdane, wśród laureatów Lynch i Studi

Honorowe Oscary rozdane, wśród laureatów Lynch i Studi

Amerykański aktor Wes Studi oraz reżyserzy – Włoszka Lina Wertmueller i Amerykanin David Lynch – zostali laureatami tegorocznych honorowych Oscarów za całokształt osiągnięć. Aktorka Geena Davis otrzymała nagrodę im. Jeana Hersholta za działalność humanitarną.

Ceremonia wręczenia honorowych Oscarów, przyznawanych przez Radę Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbyła się w niedzielę wieczorem czasu lokalnego w słynnym Dolby Theatre w Hollywood.

Ogłaszając w czerwcu listę laureatów, dyrektor Akademii John Bailey podkreślił, że nagrodami tymi honorowane są osoby, które poświęciły życie sztuce i „wniosły wybitny wkład w branżę filmową i nie tylko”.

71-letni Wes Studi, znany przede wszystkim z ról w „Tańczącym z wilkami” i „Ostatnim Mohikaninie”, jest pierwszym w historii aktorem o indiańskich korzeniach, który został nagrodzony honorowym Oscarem.

Urodzonego w 1946 roku Davida Lyncha portal Variety nazywa „jednym z najbardziej niezwykłych i zadziwiająco oryginalnych amerykańskich artystów filmowych”. Ten reżyser – współtwórca legendarnego serialu „Miasteczko Twin Peaks” – był czterokrotnie nominowany do Oscara: trzykrotnie za reżyserię („Człowiek słoń” z 1980 r., „Blue Velvet” z 1986 r. i „Mulholland Drive” z 2001 r.) i raz za scenariusz („Człowiek słoń”).

Lina Wertmueller była pierwszą kobietą, która otrzymała nominację do Oscara – szansę na zdobycie nagrody za reżyserię i najlepszy scenariusz dał jej film „Siedem piękności Pasqualino” z 1975 r. Pochodząca z Rzymu reżyserka zasłynęła w latach 70. obrazami łączącymi satyrę ze spojrzeniem społeczno-politycznym. Była scenarzystką i reżyserką m.in. filmów „Miłość i anarchia” (1973) czy „Porwanych zrządzeniem losu przez wody lazurowego sierpniowego morza” (1974).

Natomiast nagrodę im. Jeana Hersholta, również w formie statuetki Oscara, Akademia przyznaje „osobie ze świata filmu i nauk ścisłych, której wysiłki humanitarne przyniosły uznanie branży”. Jej tegoroczna laureatka Geena Davis działa na rzecz równości płci. Ta 63-letnia aktorka – nagrodzona Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową za film „Przypadkowy turysta” (1988) – według Variety „od dawna inspiruje kobiety, które podziwiają ją na ekranie”. Nominację do Oscara dla najlepszej aktorki Davis otrzymała również za film „Thelma i Louise” (1991).

W przeszłości statuetki honorowe Akademii były przyznawane podczas gali oscarowej; od 2009 roku dla nagrody te przyznawane są w czasie odrębnej uroczystości. (PAP)

Na zdjęciu: David Lynch
fot.NINA PROMMER/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*