0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaHerbert Hoover a Polacy pod okupacją

Herbert Hoover a Polacy pod okupacją

-

Dużą część zbioru fotografii archiwalnej MPA stanowi dokumentacja działalności pomocowej Polonii dla rodzin i potrzebujących rodaków w ojczyźnie, szczególnie w czasie obu wojen światowych i w okresie powojennym.

x20090130021
Wyroby ze słomy wykonane przez pensjonariuszy ze schroniska I-go

Jednym z ciekawszych obiektów tej grupy jest album rady opiekuńczej miasta Pruszkowa prezentujący rezultaty działalności organizacji charytatywnej aktywnej w czasie I wojny światowej. Rada Główna Opiekuńcza (RGO) powstała w grudniu 1915 roku za zgodą niemieckich władz okupacyjnych na terenie Królestwa Polskiego. Stawiała sobie za cel opiekę nad dziećmi, młodzieżą i dorosłymi pozbawionymi warunków do życia na skutek działań wojennych.

REKLAMA

Pracami RGO kierował zarząd na czele z prezesem A. Ronikierem, następnie S. Staniszewskim oraz rada nadzorcza, której przewodniczył S. Wierzbicki, później E. Sapieha. Prezesem Rady Miejskiej Opiekuńczej w Pruszkowie był Zenon Rutkowski (zdjęcie w albumie). Środki do prowadzenia działalności rada czerpała ze składek ludności, dotacji instytucji społecznych i władz okupacyjnych.

Sypialnia w bursie 3 Maja
Sypialnia w bursie 3 Maja

Powstanie RGO związane było, w dużej mierze, z Amerykańską Administracją Pomocy pod przewodnictwem Herberta Hoovera (1874–1964). Hoover – znany działacz humanitarny, polityk i prezydent USA (1929–1933) przez wiele lat pomagał między innymi i Polsce po odzyskaniu przez nią niepodległości. W podzięce za otrzymaną pomoc i jako dowód tego, w jaki sposób podarowane środki zostały zagospodarowane, regularnie wysyłano za ocean dokumentację fotograficzną. Tak trafił też do Ameryki wspomniany album.

Album ma 107 stron i prezentuje zdjęcia przedstawiające życie codzienne w domach dziecka, przedszkolach, żłobkach, domach starców. Fotografie szczegółowo dokumentują też urządzone pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, zagospodarowanie terenu, wyposażenie i środki zdobyte do przetrwania instytucji: ogródki, chlewy, spiżarnie, składy drewna, mąki, węgla. Wychowankowie instytucji pracowali na jej utrzymanie, np. wyplatali obiekty ze słomy na sprzedaż, co pokazuje jedna z fotografii. Rada prowadziła również sklep w mieście. W albumie widnieją indywidualne i grupowe portrety zarządców i urzędników rady oraz grup ją wspomagających, np. Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich i Towarzystwa Niewiast Chrześcijańskich św. Wincentego à Paulo.

Ambulatorium
Ambulatorium

1 stycznia 1916 roku okupacyjne władze niemieckie przekształciły podwarszawską osadę fabryczną Pruszków w miasto. Liczyło ono wówczas 8578 mieszkańców. Sytuację w mieście dokładnie opisuje Henryk Krzyczkowski w artykule „Pruszkowskie wydawnictwa prasowe w okresie międzywojennym” w „Przeglądzie Pruszkowskim” nr 1, 31–70, 1984:

„(…) (miasto) budowane bez żadnego planu posiadało kilkanaście ulic o gęstej zabudowie. Tylko jedna ulica posiadała bruk. Ulice były nieoświetlone. W mieście nie było żadnej kanalizacji. Wzdłuż głównych ulic (…) biegł wyłożony kamieniami rów, którym do Utraty ściekały nieczystości wylewane przez fabryki i mieszkańców pobliskich domów. W nowo utworzonym mieście panował głód. Brak było opału. Ludzie nie mieli pracy”.

Po odzyskaniu niepodległości sytuacja zaczęła się poprawiać: „Uruchamiano szkoły. Z radością witano każdy przejeżdżający przez Pruszków pociąg. Przystąpiono do odbudowy fabryk. Wracali dawni mieszkańcy, rozrzuceni wojną po całej Europie. Nadchodziły pierwsze transporty pomocy amerykańskiej. Worki mąki i kasz, skrzynie smalcu, mleko skondensowane, puszki konserw, tran dla dzieci, buty i ubrania. W maju 1919 r. już 15 436 osób korzystało z kartek żywnościowych”. Ten ład, porządek i optymizm wyzierają ze stron albumu.

Skład towarowy
Skład towarowy

W „Głosie Pruszkowa” z 1919 roku można znaleźć wiele informacji na temat rady i jej działalności: Nr 13–14 z października 1919 r. obwieszcza powstanie Towarzystwa Opieki nad Dziećmi. Uruchomiono sześć ochronek (przedszkoli) dla 250 dzieci, które były bezpłatnie żywione. Z darów Polaków z Ameryki otrzymano 1000 kg mąki pszennej, konserwy mięsne i 1728 puszek mleka skondensowanego.

Nr 15 z dnia 9.11.1919 r. donosi, że „…Rada Miejska Opiekuńcza prowadzi 10 ochronek i szpitalik dla dzieci. Uruchomiono szwalnię dla robienia ubrań i bielizny dla dzieci. Rząd skierował do Pruszkowa 1000 sierot z ziem na Wschodzie. Dla tych dzieci, na schroniska „Bursy” wynajęto kilkanaście domów”. (W albumie schronisko to jest podpisane jako „schronisko wileńskie”.)

Po zakończeniu I wojny światowej RGO kontynuowała działalność charytatywną na kresach wschodnich, pomagała ludności polskiej na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zakończyła działalność z końcem 1920 roku. RGO reaktywowano w okresie II wojny światowej, w lutym 1940 w Warszawie, a w maju tegoż roku została przeniesiona do Krakowa. Działała za zgodą władz Generalnego Gubernatorstwa.

Zapraszamy do Muzeum Polskiego w Ameryce, by osobiście obejrzeć album dokumentujący życie w Polsce na początku ubiegłego wieku.

Julita Siegel

kustosz kolekcji fotografii MPA

Gmach R. O. m. Pruszkowa
Gmach R. O. m. Pruszkowa
Ważenie i mierzenie w szpitalu „wileńskim”
Ważenie i mierzenie w szpitalu „wileńskim”
Przytułek dla starców
Przytułek dla starców
Sklep R. O. M. Pruszkowa
Sklep R. O. M. Pruszkowa

 

 

 

REKLAMA

2091196199 views

REKLAMA

2091196498 views

REKLAMA

2092992957 views

REKLAMA

2091196779 views

REKLAMA

2091196925 views

REKLAMA

2091197069 views