Gwiazdor "Sopranos" James Gandolfini nie żyje

W wieku 51 lat zmarł James Gandolfini, najbardziej znany jako odtwórca roli gangstera Tony’ego Soprano w serialu „Rodzina Soprano”. Aktor przebywał w na wakacjach w Rzymie. Przyczyną zgonu najprawdopodobniej był atak serca.

James Gandolfini zmarł w wieku 51 lat. fot. PAP/EPA/WARREN TODA

James Gandolfini zmarł w wieku 51 lat. fot. PAP/EPA/WARREN TODA

Pochodzący z New Jersey aktor rozpoczął karierę na deskach teatrów Nowego Jorku. Później występował w drugorzędnych rolach w kilkudziesięciu filmach, m.in. w „Prawdziwym romansie” Tony’ego Scotta, „Karmazynowym przypływie” tego samego reżysera, „Meksykaninie” Gore’a Verbinskiego, czy „Wszystkich ludziach króla” Stevena Zailliana. Wielokrotnie na ekranie przedstawiał postacie gangsterów z amerykańsko-włoskiego półświatka.

Zwrot w karierze zapewniła serialowa rola Tony’ego Soprano z „Rodziny Soprano”, gdzie wcielił się w pogrążonego w depresji bossa amerykańsko-włoskiej mafii z New Jersey. Odgrywany przez niego bohater próbuje tam połączyć obowiązki głowy rodziny z działalnością szefa gangu.

Serial, kręcony przez telewizję HBO w latach 1999-2007, oprócz ogromnej popularności przyniósł Gandolfiniemu trzy nagrody Emmy oraz Złoty Glob.

W ostatnim czasie James Gandolfini pracował z HBO nad serialem „Criminal Justice”.

(PAP)

Categories: Ameryka, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*