Francja. Cezary rozdane podczas gali z politycznymi akcentami

George Clooney otrzyma honorowego Cezara fot.Ian Langsdon/EPA

George Clooney z honorowym Cezarem fot.Ian Langsdon/EPA

W paryskiej Salle Pleyel odbyła się w piątek wieczorem 42. gala wręczenia Cezarów, nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Podczas gali nie zabrakło akcentow politycznych. Cezary uważane są za francuski odpowiednik amerykańskich Oscarów.

Nagrodę Cezara dla najlepszego filmu zdobył dreszczowiec „Elle”, który był nominowany w 11 kategoriach. Film wyreżyserował znany holenderski twórca Paul Verhoeven. Isabelle Huppert, która gra główną rolę w tym filmie, uznana została za najlepszą aktorkę.

Huppert niedawno zdobyła w USA nagrodę Złotego Globu i jest uważana za faworytkę do nagrody Oscara. Gala wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę w Hollywood.

Statuetkę za najlepszy film zagraniczny zdobył film brytyjskiego reżysera Kena Loacha „Ja, Daniel Blake” (I, Daniel Blake) opowiadający historię 59-letniego stolarza, który zmuszony został do przerwania pracy po tym jak doznał zawału. Blake ukazany jest jako nieomal bohater dzieł Franza Kafki, zmagając się z bezlitosną i bezduszną biurokracją.

Odbierając nagrodę Loach apelował do Francuzów aby nie ulegali zabiegom prawicy, która wykorzystuje „rozczarowanie ludzi” i oddali głos w wyborach prezydenckich na kandydata lewicy.

Cezara dla najlepszego aktora odebrał Gaspard Ulliel za rolę homoseksualisty w filmie kanadyjskiego reżysera Xaviera Dolana „To tylko koniec świata” (Juste la fin du monde). Dolan uznany został też za najlepszego reżysera.

Bohaterem filmu, który zdobył już główną nagrodę na festiwalu w Cannes, jest Luis, homoseksualista i odnoszący sukcesy pisarz, który po 12 latach nieobecności, będąc bliski śmierci, powraca do rodziny.

Honorowego Cezara za całokształt twórczości wręczono amerykańskiemu gwiazdorowi George’owi Clooney’owi. Wykorzystał on tę okazję aby zaapelować o obronę wartości demokratycznych i pośrednio skrytykować obecną sytuację w USA pod rządami prezydenta Donalda Trumpa.

„Określamy siebie jako obrońcy wolności, ale nie możemy bronić wolności za granicą, jeśli zapominamy o niej u nas” – powiedział Clooney dodając, że „na świecie zachodzą ważne zmiany, nie wszystkie jednak dobre”. „Obywatele świata muszą dołożyć starań aby nienawiść nie zwyciężyła” – podkreślił.

Clooney ironicznie skomentował też wypowiedź Trumpa, nie wymieniając go jednak z nazwiska, że „Paryż nie jest już Paryżem”. Prezydent powołał się na przyjaciela, który zaprzestał regularnych pobytów w stolicy Francji. Prezydent pokazał Paryż jako negatywny przykład broniąc swojej polityki imigracyjnej.

„Tak, nikt nie chce już odwiedzać Paryża bo tu najwidoczniej jest strasznie” – powiedział Clooney stojąc na czerwonym dywanie razem ze swoją żoną Amal. „Mamy parę spraw do zajęcia się w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że wy tutaj także macie kilka podobnych, tak więc powodzenia” – dodał.

Akcent polityczny pojawił się także podczas wręczania Cezara za najlepszy film dokumentalny, który otrzymał obraz „Dziękuję szefie” (Merci patron). Opowiada on o francuskich robotnikach zwolnionych z pracy po przeniesieniu ich fabryki do Polski, ze względu na niższe koszty produkcji. Autor filmu Francois Ruffin zaapelował do prezydenta Francois Hollande’a o położenie kresu takim praktykom.

Do nagród w czterech kategoriach (najlepszy film, reżyseria, scenariusz oryginalny i zdjęcia) nominowany był polsko-belgijsko-francuski film „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine.

Tegoroczna gala rozdania Cezarów odbyła się bez przewodniczącego, którym miał być Roman Polański. Reżyser wycofał się po protestach środowisk feministycznych. (PAP)

Categories: Kultura, Świat
Tags: Cezary, Francja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*