Dwujęzyczna książka o Frycku

Dwujęzyczna książka o Frycku

W 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina w warszawskim domu kultury PROM na Saskiej Kępie odbyła się promocja długo oczekiwanej książki Anny Mycek-Wodeckiej pod tytułem “Odmieniec. Outsider”. Jak mówi autorka, dwujęzyczna książka powstała za namową i z inspiracji Grażyny Auguścik, znanej promotorki twórczosci kompozytora w Chicago.

Anna Mycek-Wodecka pracowała nad formą publikacji 6 lat. Bo to nie tylko opowieść o młodości i pasjach Chopina, ale przede wszystkim ilustracje, gdyż Anna jest z wykształcenia grafikiem, a jej pasją jest malarstwo. Mogłoby sie wydawać, że pozycja wydana w polsko-amerykańskim wydawnictwie jest przeznaczona dla młodego czytelnika, jednak ze względu na zawartą w niej głębię filozoficzną z pewnością zainteresuje dorosłych. „To książka dla małych i dużych dzieci” – zapewnia autorka.

17 października w PROMie zebrała się intelektualna śmietanka Warszawy z przyjaciółmi z Chicago, bo i promocja miała mocne zaplecze w postaci znakomitego pianisty Janusza Olejniczaka oraz dziennikarza radiowo-telewizyjnego, Jerzego Kisielewskiego. Panowie wdali się w interesującą dyskusję z Anną Mycek-Wodecką na temat jej amerykańskich doświadczeń, pomysłu na książkę oraz własnego odbioru muzyki Chopina. Wymianę myśli uzupełniały z wirtuozerią wykonane przez Janusza Olejniczaka etiudy, mazurki i scherza. W swojej długiej karierze muzycznej Janusz Olejniczak ma na koncie nagrodę zdobytą na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w 1970 roku i rolę Fryderyka Chopina, którą zagrał w filmie Andrzeja Żuławskiego. Jerzy Kisielewski, dziennikarz o imponującej wiedzy i kulturze języka przygotował z bogatej literatury cytaty i myśli wielkich ludzi o kompozytorze. Interesujące frazy nie tylko współczesnych Chopinowi, ale i ludzi bliższych nam czasowo, pozwoliły uświadomić, jak wielki wpływ na kształtowanie polskiej kultury miał ten wybitny twórca.

Bogato ilustrowana książka „Odmieniec. Outsider” jest dwujęzyczna, więc nadaje się również jako książka do nauki polskiego i angielskiego. Kolejna promocja odbędzie się w Chicago, więc można będzie nabyć egzemplarz z dedykacją. Mam nadzieję, że równie interesująco popłynie opowieść o fenomenie kompozytora, a stroną muzyczną zajmą się najlepsi.

Tekst i zdjęcia: Bożena Jankowska

  • foto 1
  • foto 2
  • foto 3
  • foto 4
  • foto 5
  • foto 6
  • foto 7
  • foto 8
  • foto 9
  • foto 10
Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*