Dennis Hopper nie żyje

W wieku 74 lat zmarł Dennis Hopper, amerykański aktor, reżyser, scenarzysta. Twórca i jeden z bohaterów kultowego „Easy Rider” z 1969 zmarł w sobotę o 8.15 rano, w otoczeniu rodziny i przyjaciół w swoim domu w Venice, w Kalifornii. Aktor cierpiał na raka prostaty.

fot.AP/ Dennis Hopper zmarł w sobotę w wieku 74 lat

Wystąpił w ponad stu filmach. Był dwukrotnym laureatem Oskara: za „Easy Rider” i „Hoosiers”.

W marcu tego roku aktor, bardzo wycieńczy już walką z nowotworem, wziął udział w odsłonięciu jego gwiazdy w hollywoodzkiej Alei Sław. Przyznał wtedy, że wszystkiego co umie nauczył się w Hollywood. Hooper przybył do Filmowej Fabryki Snów, jako 18-letni chłopak z Kansas. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie w „Buntowniku bez powodu” (1955).

Prawdziwą sławę i pieniądze przyniósł mu „Easy Rider”. Hooper był autorem scenariusza, reżyserem i odtwórcą jednej z głównych ról w kultowym już filmie drogi o podróży motocyklowej przez zakłamaną Amerykę. Film zyskał aplauz krytyków, nagrody na festiwalu filmowym w Cannes i osiągnął sukces finansowy.

Filmowiec był też wziętym fotografem, wystawiał swoje prace w galeriach. Był koneserem i znanym kolekcjonerem sztuki nowoczesnej. Przyjaźnił się z wieloma artystami, m.in. Andym Warholem.

Aktor był pięciokrotnie żonaty. Z ostatnią żoną – Victorią Duffy – rozwiódł się w styczniu bieżącego roku.

MNP (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Kultura, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*