Czechy. Zmarł twórca filmów animowanych Zdeniek Smetana

Zdenek Smetana fot.Prague Post

Zdenek Smetana fot.Prague Post

Czeski grafik i twórca popularnych również w Polsce filmów animowanych dla dzieci Zdeniek Smetana zmarł w czwartek w Pradze po długiej chorobie w wieku 90 lat – poinformowała czeska agencja CTK, powołując się na jego rodzinę.

W latach 70. i 80. polska telewizja emitowała w ramach dobranocki seriale Smetany „Bajki z mchu i paproci” (z głównymi bohaterami Muchomorkiem i Żwirkiem) oraz „Wodnik Szuwarek”.

Smetana zdobył szereg nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych zarówno w swej ojczyźnie, jak i za granicą. Znany był także jako ilustrator książek dla dzieci. Pod koniec lat 80. wyraźnie zmniejszył swą artystyczną aktywność, poświęcając się głównie wolnej twórczości graficznej. (PAP)

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*