0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura„Chce się żyć” najlepszy na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku

„Chce się żyć” najlepszy na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku

-

Film Macieja Pieprzycy „Chce się żyć” został zwycięzcą zakończonego w niedzielę w nocy X Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku. Nagrodę za najlepszą kreację aktorską otrzymał odtwórca roli głównej Dawid Ogrodnik. 

Maciej Pieprzyca fot.Andrzej Grygiel/PAP/EPA
Maciej Pieprzyca fot.Andrzej Grygiel/PAP/EPA

„Nie była to prosta decyzja, ponieważ nareszcie coś się w polskim filmie dzieje. Było z czego wybierać. Mieliśmy zażartą dyskusję dotyczącą i problemów poruszanych w filmach, i podejścia do tematu” – ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący jury festiwalu dr Andrzej Krakowski, reżyser, scenarzysta, producent filmowiec i profesor nowojorskiego City College.

Film Pieprzycy zdobył główną nagrodę festiwalu im. Krzysztofa Kieślowskiego za „głęboki humanitaryzm, wnikliwość obserwacji oraz artystyczną odwagę”. Za najlepszą kreację aktorską nagrodą im. Elżbiety Czyżewskiej uhonorowany został Dawid Ogrodnik.

REKLAMA

Jury festiwalu przyznało też wyróżnienia za najciekawszy debiut aktorski dla Magdaleny Różańskiej („Dziewczyna z szafy”) oraz Michała Urbaniaka („Mój rower”). Za zdjęcia wyróżnieni zostali Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń („Papusza”), a za scenografię Andrzej Haliński („Dziewczyna z szafy”).

Moralną odwagę i podjęcie ważnego tematu dyktatury na Białorusi doceniło jury wyróżniając „Żywie Biełaruś” Krzysztofa Łukaszewicza. Publiczność festiwalowa obdarzyła natomiast swoją nagrodą „Papuszę” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

„Festiwal stał się istotnym elementem krajobrazu kulturowego Nowym Jorku, zapewniając niezmiennie amerykańskim widzom doskonałą ekspozycję polskiego kina. Otwierając i kontynuując niedrogie, ale wysokiej jakości wydarzenie w Anthology Film Archives obejmujące m.in. wywiady z artystami Hanna Hartowicz (dyrektorka festiwalu) wykonała wspaniałą pracę” – powiedziała PAP krytyk filmowy, autorka książki „The Cinema of Krzysztof Kieslowski” i profesor Uniwersytetu Columbia Anette Insdorf.

Zdaniem Insdorf amerykańska widownia będzie zwłaszcza pod wrażeniem filmu Pieprzycy.

Jednym z gości imprezy była Magdalena Różańska. „Ten festiwal podbity jest rytmem miasta. Ponieważ odbywa się w Nowym Jorku, ma specyficzną energię tej metropolii. Jestem od tygodnia i nie wiem nawet kiedy to minęło. Cały czas się coś dzieje” – powiedziała PAP aktorka.

Odtwórczyni głównej roli kobiecej w „Dziewczynie z szafy” zadowolona też była z wyróżnienia. „Ta rola jest trochę dziwna, oparta na minimalnych środkach, wyciszona. Nie można jej zaliczyć do spektakularnych. Dlatego tym bardziej się cieszę, że została dostrzeżona. Widzowie mi gratulowali filmu i mówili, że jest to coś świeżego w polskim kinie” – podkreśliła Magdalena Różańska.

Anthology Film Archives na Manhattanie, to znany międzynarodowy ośrodek ds. konserwacji, badań i prezentacji filmu oraz wideo. Instytucja stworzona w roku 1969 m.in. przez Jonasa Mekasa, Jerome Hilla oraz P. Adamsa Sitneya nastawiona jest głównie na niezależne, eksperymentalne i awangardowe kino.

Anthology Film Archives ma m.in. bibliotekę referencyjną zawierającą największą na świecie kolekcję książek, czasopism, zdjęć i innych materiałów związanych z kinem awangardowym.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

REKLAMA

2091201015 views

REKLAMA

2091201314 views

REKLAMA

2092997773 views

REKLAMA

2091201595 views

REKLAMA

2091201741 views

REKLAMA

2091201885 views