Brytyjski aktor i reżyser Gary Oldman otrzyma Hollywood Film Award

Gary Oldman fot.Wikimedia

Gary Oldman odbierze wyróżnienie „za całokształt dorobku artystycznego” podczas 21. gali wręczenia Hollywoodzkich Nagród Filmowych w niedzielę w Beverly Hills. Nagrodzeni zostaną także m.in. reżyser filmu „Darkest Hour” Joe Wright i aktorka Kate Winslet.

O przyznaniu brytyjskiemu aktorowi i scenarzyście Gary’emu Oldmanowi nagrody poinformowała we wtorek AP.Oldman, zdobywca nominacji do Oscara w kategorii dla „najlepszy aktor pierwszoplanowego” w 2012 r. za rolę w filmie „Szpieg”, podczas niemal czterdziestoletniej kariery wystąpił w blisko 70 filmach i serialach. Zagrał m.in. podejrzanego o zamach na Kennedy’ego, Lee Harveya Oswalda w filmie Olivera Stone’a „JFK” (1991); tytułową rolę w „Drakuli” Francisa Forda Coppoli (1992), handlarza narkotyków i sutenera Drexela Spiveya w „Prawdziwym romansie” (1993). Kreował również postać Syriusza Blacka w cyklu filmów o Harrym Potterze oraz komisarza Gordona w trzech filmach Christophera Nolana z serii o Batmanie.

Jak podała AP, o Oldmanie zaczęto ostatnio w USA plotkować w kontekście Oscara, a powodem stała się rola, w której wcielił się w brytyjskiego premiera Winstona Churchilla w filmie „Darkest Hour”.

Gala wręczenia 21. edycji Hollywoodzkich Nagród Filmowych odbędzie się w niedzielę wieczorem w Beverly Hills, w Kalifornii. Poprowadzi ją prezenter stacji CBS James Corden.

Nagrodę dla reżysera odbierze Joe Wright za film „Darkest Hour”, a wyróżnienie dla najlepszej aktorki otrzyma Kate Winslet za rolę w filmie „Wonder Wheel” w reżyserii Woody’ego Allena.

Hollywoodzkie Nagrody Filmowe przyznawane są od 1997 r. W minionych latach ich laureatami byli, m.in.: aktorzy Jake Gyllenhaal („Pojutrze”) i Rachel McAdams („Pamiętniku”), reżyser i scenarzysta Paul Haggis („Za wszelką cenę”), reżyser i aktor Kirk Douglas, aktor John Travolta (obaj nagrodzeni za całokształt dorobku artystycznego), aktorka Jennifer Aniston.(PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*