Bruce Dern i June Squibb – nominowani do Oscarów aktorzy z „Nebraski”

Bruce Dern i June Squibb – nominowani do Oscarów aktorzy z „Nebraski”

77-letni Bruce Dern i 84-letnia June Squibb, którzy zagrali małżeństwo w komediodramacie Alexandra Payne’a „Nebraska”, walczą o tegoroczne Oscary w kategoriach aktor w roli głównej i aktorka w roli drugoplanowej. „Nebraska” ma łącznie sześć nominacji do złotych statuetek. 

fot.Guillaume Horcajuelo/PAP/EPA

fot.Guillaume Horcajuelo/PAP/EPA

Oprócz kategorii aktorskich, obraz Payne’a nominowano do nagród dla najlepszego filmu, za reżyserię, zdjęcia (operator Phedon Papamichael) i scenariusz oryginalny (autor scenariusza: Bob Nelson).

Reżyser Alexander Payne ma w dorobku m.in. filmy: „Schmidt” (2002, z Jackiem Nicholsonem; dwie nominacje do Oscarów), „Bezdroża” (2004, z Paulem Giamattim i Thomasem Hadenem Churchem; Oscar za scenariusz adaptowany oraz cztery nominacje) i „Spadkobiercy” (2011, z Georgem Clooneyem; również – Oscar za scenariusz adaptowany i cztery nominacje).

Najnowszy, czarno-biały komediodramat „Nebraska”, to połączenie kina drogi oraz opowieści o rodzinie. Trójka postaci, na której skoncentrowana jest ta historia, to emeryt Woody Grant (główny bohater – w jego roli Bruce Dern), jego żona Kate (June Squibb) oraz syn David (Will Forte).

Rodzina Grantów mieszka w Montanie. Pewnego dnia Woody otrzymuje ulotkę z informacją sugerującą, że wygrał milion dolarów i że ma odebrać pieniądze w innym stanie, Nebrasce. Staruszek postanawia wyruszyć po odbiór nagrody… pieszo. Powstrzymywany przez najbliższych, systematycznie powtarza próbę tej samej wyprawy. Syn, David, ma dosyć przechwytywania ojca na drodze lub odbierania go z komisariatu. Postanawia zawieźć go do Nebraski własnym samochodem – choć jest przekonany, że Woody padł ofiarą oszustwa i że żadnej wygranej nie ma.

Mężczyźni rozpoczynają pełną emocji podróż. Ich relacja jest dość trudna. Syn ma ojcu sporo do wybaczenia. Woody przez wiele lat nadużywał alkoholu, nieszczególnie interesując się Davidem i swoim drugim synem Rossem. Nie był też zbytnio czuły dla żony Kate, która nota bene również nie ma najłatwiejszego charakteru – jest energiczna i urocza, ale zarazem krzykliwa, zrzędliwa, nie cenzuruje swoich wypowiedzi i ma specyficzne poczucie humoru.

Nim ojciec i syn dotrą do Lincoln, zrobią w podróży przystanek – w rodzinnej miejscowoścvi Woody’ego, Hawthorne – aby odwiedzić krewnych Granta-seniora. Wkrótce dołączą do nich Kate i Ross. Po Hawthorne szybko rozejdzie się – i wywoła sensację – wieść, że Grant-senior został milionerem. To, co zdarzy się później, pozwoli sprawdzić, jak silne są w istocie więzy łączące rodzinę Grantów.

Rola w „Nebrasce”, to druga nominowana do Oscara kreacja Amerykanina Bruce’a Derna. Artysta po raz pierwszy miał szansę na złotą statuetkę w 1979 r., nominowany za rolę w „Powrocie do domu” w reż. Hala Ashby’ego.

Rolą w „Nebrasce” Bruce Dern zachwycił już m.in. jury ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.

Dern urodził się 4 czerwca 1936 r. w Chicago. Karierę rozpoczął w latach 50. Grywał wówczas przede wszystkim w produkcjach telewizyjnych. Popularność przyniosła mu rola w serialu „Stoney Burke”. Pracę dla kina rozpoczął w latach 60. Do tej pory wystąpił w około stu produkcjach. Najbardziej intensywny okres w twórczości Derna przypadł na lata 70. Aktor grał wówczas m.in. w takich filmach, jak: „The King of Marvin Gardens”, „Wielki Gatsby”, „Uśmiech”, „Intryga rodzinna”, „Czarna niedziela” czy „Powrót do domu” (nominacja do Oscara).

Także lata 80. przyniosły Dernowi sukcesy. W 1983 r. otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora na festiwalu w Berlinie za rolę w filmie „That Championship Season” Jasona Millera.

Później artysta zagrał m.in. w filmach: „Upiory przeszłości”, „Ostatni sprawiedliwy”, „Rącze konie”, „Monster” czy „Django”.

Aktorzy, z którymi Dern walczy o tegorocznego Oscara w kategorii główna rola męska, to: Leonardo DiCaprio („Wilk z Wall Street”), Matthew McConaughey („Witaj w klubie”), Christian Bale („American Hustle”) i Chiwetel Ejiofor („Zniewolony. 12 Years a Slave”).

O roli Woody’ego w „Nebrasce” Dern, w rozmowie z „The Hollywood Reporter”, mówił: „W ciągu całej mojej kariery słyszałem prośby, abym był szybki i sprytny. Czasem naciskano, bym +nieco przerysował+ postać mojego bohatera. Żadnej z tych rzeczy nie musiałem robić, wcielając się w postać Woody’ego Granta. Grając go, przyzwyczajałem się do +odgłosów+ ciszy”.

84-letnia June Squibb za rolę żony Woody’ego – Kate, otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. O statuetkę rywalizuje z: Julią Roberts („Sierpień w hrabstwie Osage”), Jennifer Lawrence („American Hustle”), Sally Hawkins („Blue Jasmine”) i Lupitą Nyong’o („Zniewolony. 12 Years a Slave”).

„Jestem niezmiernie podekscytowana. Jestem zachwycona filmem, podobnie zresztą, jak pracą nad nim. Cały czas powtarzam producentom, że powinniśmy nakręcić coś jeszcze” – podkreślała Squibb w wywiadzie dla „The Huffington Post”.

Squibb, aktorka teatralna i filmowa, urodzona 6 listopada 1929 r. w Vandalia w stanie Illinois, karierę w kinie rozpoczęła późno. Po raz pierwszy stanęła na planie, gdy miała… 60 lat. Był to obraz Woody’ego Allena „Alicja”. Później można ją było zobaczyć m.in. w: „Zapachu kobiety”, „Wieku niewinności”, filmie „Joe Black” i w „Schmidcie” (reżyserem tego ostatniego także był Alexander Payne).

Za rolę w „Nebrasce” Squibb otrzymała również nominację m.in. do Złotego Globu.

86. gala rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę (w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego) w Dolby Theatre w Los Angeles. (PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*