Bronka Nowicka laureatką Nagrody Literackiej Nike

Bronka Nowicka laureatką Nagrody Literackiej Nike

Bronka Nowicka, autorka debiutanckiej książki „Nakarmić kamień” została w niedzielę 20. laureatką Nagrody Literackiej Nike.

Przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski podkreślił w laudacji, że zdecydowano się nagrodzić książkę reprezentującą „trudny i niezbyt często u nas uprawiany gatunek” prozy poetyckiej.

„44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża, niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzą równie intrygującą całość, zdyscyplinowaną kompozycję” – mówił o książce „Nakarmić kamień” Fiałkowski.

Zaznaczył, że jest to książka o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, o poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia oraz próbach ich przekroczenia, o emocjach, cielesności i doświadczeniu cudzej śmierci.

„Jest w niej groteska i wizyjne obrazy, jest całkiem dosłowna przemoc i rodzinna psychomachia, jest wyrazistość, niemal dotykalność wykreowanego przez autorkę dziecięcego uniwersum” – podkreślił Fiałkowski.

„Nie ma za to ładności ani choćby cienia sentymentalizmu, to książka, która po lekturze bardzo długo z nami zostaje” – dodał.

W finale Nike znalazły się również książki: „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Tatuaż z tryzubem” Ziemowita Szczerka, wiersze Piotra Matywieckiego „Którędy na zawsze”, tomy prozatorskie Macieja Płazy „Skoruń” i Weroniki Murek „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz esej Renaty Lis „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”.

Laureata wyłoniło jury w składzie: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Piotr Bratkowski, Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Paweł Rodak, Maria Anna Potocka, Andrzej Werner i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły oraz – od tego roku – fotografię z własną podobizną. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. (PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*