Bliscy, artyści i fani pożegnali Annę Szałapak

Uroczystości pogrzebowe Anny Szałapak na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
fot.Jacek Bednarczyk/PAP

Bliscy, artyści i fani przyszli w piątek na cmentarz Rakowicki w Krakowie, aby pożegnać Annę Szałapak, słynną pieśniarkę Piwnicy pod Baranami. Matka zmarłej, 92-letnia Janina Szałapak, podkreśliła, że jej córka wszystko zawdzięczała własnej pracowitości.

A „ta pracowitość była miodem na serce matki” – wyznała.

„Moja córka, Ania, była uzdolniona, bardzo wrażliwa i bardzo pracowita. Wszystko, co osiągnęła, to uważam, osiągnęła dlatego że była bardzo pracowita” – powiedziała Janina Szałapak i dodała: „Aniu, jestem z ciebie bardzo dumna”. Podziękowała także uczestnikom pogrzebu, swoim dzieciom, które do końca były z Anią, Piwnicy pod Baranami, przyjaciółce – pani Wysockiej, która ze swoją rodziną lekarską walczyła o życie córki, a także franciszkanom.

Z kolei Grzegorz Turnau, który podczas ceremonii pogrzebowej zabrał głos w imieniu Piwnicy pod Baranami, powiedział, że w środowisku artystów i Piwnicy pod Baranami Szałapak czuła się „tak dobrze, a równocześnie była osobna – i wydawało się mi to jej największym osiągnięciem jako artystki i jako naukowca”.

Turnau podkreślił, że „Ania była przede wszystkim naukowcem, a przy okazji wspaniałą artystką”. Jak powiedział, była „osobą i artystką sformułowaną, bardzo konsekwentna, a jednocześnie szalenie wrażliwą i radosną”.

„Mam wrażenie że ktoś kto miał tak piękne życie, zrobił tak wiele dobrego nie powinien być opłakiwany, powinno się słuchać jego nagrań, powinno się doceniać jego dokonania naukowe, a nie płakać… Po co płakać?.. Zostawmy płacz. Jak to było u Gałczyńskiego – płacz jest po Izoldzie, a nie po Ani Szałapak – Ania Szałapak była promienna, dowcipna, nie znosiła patosu i dlatego ja sam nie chcę być patetyczny” – powiedział Turnau.

Jak podkreślił, po Ani została jej aura, piosenki, jej „sformułowanie”, które polecał młodszym artystkom. „Ania sama się sformułowała i była w tym konsekwentna aż do końca, mimo cierpienia, mimo choroby” – mówił.

Podczas pogrzebu zostały odtworzone nagrania z piosenkami zmarłej artystki.

Anna Szałapak zmarła w sobotę 14 października w wieku 65 lat po długiej chorobie.

Była pieśniarką, nazwaną przez Agnieszkę Osiecką „Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami”, ale też doktorem nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury, wieloletnim pracownikiem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Należała do najbardziej charakterystycznych postaci miasta, ubierała się na biało lub w bardzo jasne kolory. W swoich publikacjach promowała Kraków i szopki krakowskie. Była jedynym polskim „szopkologiem”.

Urodziła się 22 września 1952 r. w Krakowie, studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, tańczyła w zespole „Słowianki”, a z kabaretem Piwnica pod Baranami związała się od 1979 r.

Jak podano w biografii na stronie internetowej artystki: „Urodziła się w Krakowie, w ostatni słoneczny dzień lata. Ponieważ kocha śpiewać, śpiewająco, w listopadzie 2012 roku, obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską, która ukazała się drukiem pt. „Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne” (wyd. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)”.

Wiele lat związana była z kabaretem Piotra Skrzyneckiego Piwnica pod Baranami, a potem tworzyła autorskie programy artystyczne, łącząc klimaty piwniczne z własną inwencją twórczą.

Uroczystości pogrzebowe Anny Szałapak na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
fot.Jacek Bednarczyk/PAP

Współpracowała z wybitnymi artystami, poetami, kompozytorami i muzykami, między innymi z Ewą Lipską, Michałem Zabłockim, Zygmuntem Koniecznym, Zbigniewem Preisnerem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Zaryckim, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim, Jackiem Wójcickim i Konradem Mastyło.

Szczególna przyjaźń łączyła ją z Agnieszką Osiecką, która tworzyła dla niej wyjątkowe pieśni i piosenki.

Artystka występowała z powodzeniem z autorskimi koncertami i recitalami w kraju i za granicą, jej twórczość została także zarejestrowana na płytach: „Anna Szałapak z Piwnicy pod Baranami” (1991); „Koncert w Trójce” (1999); „Żywa woda” (2000); „Serca na rowerach” (2004), „Koncert kolęd z Szopką Krakowską w tle” (2011). Kilka programów zarejestrowała Telewizja Polska.

Była autorką wielu publikacji sławiących Kraków i szopki krakowskie zamieszczonych w czasopismach i wydawnictwach zwartych, m. in. albumu Szopki krakowskie (2002). Książka +Legendy i tajemnice Krakowa+ (MHK 2005), która była wydana z okazji obchodów 750-lecia Lokacji Krakowa, zyskała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca Sierpnia 2005.

Anna Szałapak była laureatką m.in.: Konkursu Programu Pierwszego TVP w 1993 r. za wykonanie piosenki „Zaklinanie, czarowanie”; Nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia Mateusz 97 za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek literackich, niepowtarzalny styl i niezapomniany koncert w Trójce; Złotego Lauru za mistrzostwo w sztuce piosenki literackiej, przyznanego przez Fundację Kultury Polskiej w 2008 r.(PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*