„Black Pen” – nowa płyta Antykwariatu

„Black Pen” – nowa płyta Antykwariatu

Na chicagowskim rynku muzycznym ogromne zainteresowanie wzbudza wydanie nowego albumu przez polsko-amerykańską grupę jazzową Antykwariat. Utwory na płycie „Black Pen” to stylistyczny splot wielu konwencji jazzowych – od pięknych lirycznych po R&B i latynoskie rytmy.

Antykwariat powołany do życia przez Jana Zieńko i Sławomira Bielawca w 1976 roku działał w Polsce do 1980. Początkowo jako kwartet, potem kwintet, sekstet i wreszcie jako septet specjalizował się w muzyce oscylującej wokół mainstreamowego jazzu. Zespół został reaktywowany w Chicago w 2006 i wykonuje progressive jazz, która to muzyka przypadła do serc chicagowskiej publiczności.

cover front

fot.arch. Antykwariatu

To jedyna formacja składająca się w większości z muzyków polskich działająca tak długo i skutecznie na amerykańskim rynku jazzowym. W skład zespołu wchodzą: Sławomir Bielawiec – fortepian, Jan Zieńko – gitara, Rob Denty – saksofony sopranowy i tenorowy (współpracował z takimi gwiazdami jak Ramsey Lewis, Johnny Griffin, Aretha Franklin, Joe Lovano), Art Devis – trąbka i flugehorn (znany ze współpracy m.in. z Ray Charlesem, Frankiem Sinatrą, Rosemary Clooney, Chicago Jazz Orchestra), Andy Grzelak – gitara basowa, Jarek Łukomski – perkusja.

Na płycie „Black Pen” znajdują się w większości własne kompozycje autorstwa Sławomira Bielawca oraz Jana Zieńko. Oto jak nową płytę zespołu ocenił dr Wojciech Siwak, kulturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku:

„Nie sądziłem, że muzykę, której ślady pamiętam z lat 80. ubiegłego stulecia, przyjdzie mi odkryć ponownie. I to w jakiej postaci! (…) Na płycie „Black Pen” widzimy cudowne spotkanie europejskiej tradycji jazzowej z amerykańską rytmiką i stylistyką. Antykwariat (…) zaprasza nas do podróży przez europejską lirykę i słowiańską nostalgię, przez amerykański mainstream jazz po funk, latin i rock”.

Nowa płyta trafi do sprzedaży 15 października. Z tej okazji właśnie w tym dniu o godz. 19.30 odbędzie się oficjalny premierowy koncert w Teatrze Chopina. Specjalnymi gośćmi wieczoru będą Marley Dziś – wokalistka jazzowa, Andrzej Krzeptowski-Bohac – wirtuoz fletów akustycznych oraz Krzysztof Pabian – kontrabas.

Sławomir Bielawiec

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*