Auguścik, Mrożek i amerykańska opera

Grażyna Auguścik, popularna wokalistka jazzowa zagrała Rękę w jednoaktowej operze “Strip-tease” Dylana Schneidera, będącej adaptacją dramatu Sławomira Mrożka pod tym samym tytułem.   

Śpiewakom gratuluje kompozytor Dylan Schneider

Śpiewakom gratuluje kompozytor Dylan Schneider

Libretto ukazuje perypetie dwóch mężczyzn uwięzionych w tajemniczym pomieszczeniu oraz ich nieudolne próby odzyskania wolności. Czy pójście na współpracę z systemem (Ręka) daje faktyczną wolność, czy tylko złudną jej wizję prowadzącą w rzeczywistości do pełnego zniewolenia i odarcia z godności. Ręka rząda coraz więcej od swoich bohaterów. W dosłownym znaczeniu ich rozbiera, aby skuć kajdankami i założyć im kaptury na głowy.

Sztuka jest potępieniem ograniczenia wolności i swobód pod rządami totalitarnymi i rodzi pytanie o ludzką godność i upadek tradycyjnych norm moralnych w sytuacji zagrożenia.

Śpiewakom akompaniowała smyczkowa orkiestra uniwersytecka pod dyrekcją Cliffa Colnota. Jednoaktówka z udziałem Grażyny Auguścik zakończyła piątkowy wieczór muzyczny na University of Chicago, w którego pierwszej części publiczność wysłuchała opery “Telesma” oraz “Ikoni”. Muzyczne spotkania na chicagowskiej uczelni organizowane są w ramach imprez przygotowywanych przez artystów skupionych w University of Chicago’s Contempo.

Dylan Schneider jest kompozytorem młodego pokolenia. Ukończył Amherst College. Pierwszą operę “A very Old Man with Enormous Wings” będącą adaptacją powieści Gabriela Garcii Marqueza wystawił w 2006 roku zdobywając duże uznanie krytyków i publiczności. Artysta jest doktorantem na wydziale kompozytorskiem University of Chicago.

Grażyna Auguścik zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów w Opolu w 1979 roku. Dwa lata później została laureatką festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie oraz festiwalu jazzu tradycyjnego “Złota Tarka”. Od 1988 roku występuje w USA. Współpracowała z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak oraz muzykami tej klasy co Jim Hall, Michael Brecker, Randy Brecker, John Medeski czy Patricia Barber. Grażyna Auguścik kilkukrotnie uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez Jazz Forum Magazine od blisko 20 lat tworzy i koncertuje w Chicago. W swoim dorobku muzycznym ma 12 albumów.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*