Angelina Jolie otrzyma honorowego Oskara

Angelina Jolie otrzyma honorowego Oskara

Amerykańska aktorka i reżyser Angelina Jolie otrzyma drugiego w karierze Oscara. Tym razem gwiazda nie zostanie nagrodzona pozłacaną statuetką za osiągnięcia na polu filmowym a za swą działalność humanitarną. Honorowy Oscar zostanie wręczony Jolie w listopadzie. 

Angelina Jolie otrzyma honorowego Oskara fot. Jamal Nasrallah PAP/EPA

Angelina Jolie otrzyma honorowego Oskara fot. Jamal Nasrallah PAP/EPA

Angelina Jolie po 12 latach działalności na rzecz uchodźców jako Ambasador Dobrej Woli ONZ otrzyma specjalne wyróżnienie Akademii Filmowej – Nagrodę im. Jeana Hersholta. Statuetka w formie Oscara wręczana jest postaciom z branży rozrywkowej, które w znaczący sposób przyczyniły się do szerzenia informacji na temat problemów świata. Dotychczas otrzymali ją m.in.: Oprah Winfrey, Paul Newman, Elizabeth Taylor i Quincy Jones.

38-letniej gwieździe Hollywood honorowy Oscar zostanie wręczony 16 listopada podczas uroczystości w Los Angeles. Poza Angeliną Jolie wyróżnienia otrzymają także: aktor i muzyk Steve Martin oraz aktorka Angela Lansbury.

Działalność humanitarną Angelina Jolie rozpoczęła w 2001 roku po pobycie w Kambodży, gdzie kręciła zdjęcia do filmu „Lara Croft: Tomb Rider”. Ogrom biedy, jaki zobaczyła, skłonił ją do zwrócenia się do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców o informacje dotyczące miejsc, w których występują podobne problemy. W ciągu następnych miesięcy aktorka odwiedziła szereg obozów dla uchodźców na całym świecie, aby poznać sytuację i warunki, jakie w nich panują.

W kolejnych latach zaangażowała się w propagowanie problemów humanitarnych na płaszczyźnie politycznej. Aktorka regularnie bierze udział w obchodach Światowego Dnia Uchodźcy w Waszyngtonie. Jolie aktywnie lobbuje wśród polityków amerykańskich, często spotykając się z członkami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

(PAP Life)

 

Categories: Ameryka, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*