Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców świętuje w Krakowie

Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców świętuje w Krakowie

Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) świętuje stulecie istnienia podczas trwającego w Krakowie Festiwalu Muzyki Filmowej. „Niewiele jest instytucji, które walczą o prawa kompozytorów” – zauważył Hans Zimmer.

Gala z okazji stulecia istnienia Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców odbędzie się w niedzielę, w hali ocynowni huty ArcelorMittal Poland, podczas finałowego koncertu Festiwalu Muzyki Filmowej.

Goście usłyszą najpiękniejsze suity filmowe ostatniego stulecia ilustrowane fragmentami filmów, takich jak m.in. „Spartakus”, „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Godziny”, „Anna Karenina”.

Koncert wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Diego Navarry.

Na sobotniej konferencji prasowej w Krakowie Zimmer podkreślił, że niewiele jest dziś takich instytucji jak Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców, które bronią praw kompozytorów. Jego zdaniem, artyści bez wsparcia stają się bezbronni wobec współczesnego piractwa medialnego, czyli posługiwania się własnością intelektualną bez zgody autora.

Shawn LeMone, wiceprezes i dyrektor Działu Filmu i Telewizji ASCAP zaznaczył, że Stowarzyszenie będzie wciąż wspierało kompozytorów i broniło ich praw. „Muzyka jest wszechobecna, wzbogaca nasze życie i dlatego rola ASCAP jest bardzo ważna” – powiedział. Dodał, że takie wydarzenia jak Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie nie tylko zwiększają rangę muzyki filmowej, ale i pomagają ASCAP spełniać swoje zadania.

Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP, American Society of Composers, Authors and Publishers) zarządza prawami autorskimi muzyków, działa na terenie USA. Organizacja istnieje od 1914 roku. Skupia prawie 500 tys. członków – kompozytorów, autorów tekstów i wydawców muzycznych. (PAP)

fot.Facebook

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*