Amerykańska Akademia Filmowa kontra "Ludowe Oskary"

Polskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych od 10 lat przyznaje nagrodę „Ludowego Oskara” za najciekawsze wydarzenia folklorystyczne. Nie wszystkim jednak ta nazwa przypadła do gustu i Amerykańska Akademia Filmowa, przyznająca hollywoodzkie Oskary, oficjalnie wystąpiła o odstąpienie z polskiej strony od określenia „Oskar”.

fot.www.kulturaludowa.pl/ Nagroda główna Stowarzyszenia Twórców Ludowych - "Ludowy Oskar"

Nazwy polskiej nagrody broni prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Waldemar Majcher. Prezes tłumaczy, że wyróżnienie przyznawane jest ku czci Oskara Kolberga, XIX-wiecznego polskiego etnografa, który napisał około 10 tysięcy polskich pieśni ludowych.

Przez 10 lat swojego istnienia nagroda „Ludowego Oskara” – tablica z wygrawerowanym wizerunkiem Jezusa – przyznawana była artystom, muzeom i festiwalom ludowym.

Waldemar Majcher poinformował, że otrzymał list od Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Science), a właściwie od reprezentującej akademię firmy prawniczej Wardynski and Partners, która żąda zaprzestania używania w nazwie nagrody słowa „Oskar”. Prawnicy dodają, znak firmowy „Oskar” jest w Polsce chroniony prawem od 2000 roku.

Prezes STL kontruje, że polscy prawnicy redagują odpowiedź i zapowiada, że stowarzyszenie wyjaśni nieporozumienie i będzie bronić nazwy polskiego wyróżnienia.

– Wystraszył nas ten list, ale otrzymujemy liczne wsparcie – mówił Majcher agencji Associated Press, dodając, że członkowie stowarzyszenia są zdumieni, że „taka ogromna instytucja zainteresowała się tak skromnym projektem”.

Stowarzyszenie Twórców Ludowych powstało w Lublinie w 1968 roku i ma na celu propagowanie tradycji folklorystycznych w różnych dziedzinach życia.

Zobacz też: „W ciemności” Agnieszki Holland nominowany do Oskara

Czytaj raport: Narodziny gwiazdy

as

Zdjęcie na stronie głównej: kulturaludowa.pl i prayitno
 
 
 
Categories: Kultura, Wydarzenia

Comments

 1. grzechu szczepanek
  grzechu szczepanek 21 lutego, 2012, 15:53

  Gdyby na plakietce nagrody polskich twórców zamiast Jezusicka Frasobliwego znajdował się jakis organ płciowy, najlepiej wynaturzonych rozmiarów albo dotkniety rozkładem lub innym hivem, to nie byłoby skargi. Teraz wypada odpowiedzieć, że ta plakietka ma OSKARA a nie OsCara…a jak nie odstąpią od żądań to spotka ich zasłuzenie dotkliwa kara.
  (Frasobliwy już wie, bo się do niego modlą ludowi twórcy. Tera ino przemyśliwuje nad sprawiedliwością, jak to Najwyższy. OJ, będzie KARA i to bez odwołania.)

  Reply this comment
  • klim z chicago
   klim z chicago 8 marca, 2012, 13:03

   a kto to jest ten Jezusicek Frasobliwy, domyslam sie ze chodzi o Pana Jezusa, ale z przydomkiem „Frasobliwy” w Pismie Swietym sie nie spotkalem.

   Reply this comment
   • Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 8 marca, 2012, 13:15

    to podobnier jak ze slowem „jahwe” – ani razu nie wystepuje a jehowcy go dostrzegli w 8 miejscach 🙂

    Reply this comment
    • stary
     stary 8 marca, 2012, 14:47

     Biblia Tysiaclecia
     Rozdzial 6 werset 2 i 3 ponizej oraz link do ponizszego

     2 Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: «Jam jest Jahwe. 3 Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.

     http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=56

     To tylko dwa razy tutaj w calej Biblii Tysiaclecia w wydaniu drugim syngowanym przez Kard. Stefana Wyszynskiego imie Boga Jahwe wystepuje okolo 7000 razy.

     Reply this comment
 2. grzechu szczepanek
  grzechu szczepanek 21 lutego, 2012, 15:57

  I jeszcze cos. Pan Waldemar Majcher ma spore poparcie w Ameryce, szczególnie w Chicago, gdzie znana polonijna działaczka Wanda Majcher udziela wszechstronnej
  pomocy a więc: tłumaczy trudne teksty z polskiego na angielski, zapewnia medialny stream oraz organizuje zbiórkę na ten szczytny cel patriotyczny pod hasłem:
  „Z KoLbErGiem (Oskarkiem) po zwycięstwo!”

  Reply this comment
 3. Katarzyna
  Katarzyna 21 lutego, 2012, 19:57

  Ciekawe skad sie dowiedzieli,ze takie cos w polsce istnieje

  Reply this comment
 4. Waldemar Majcher
  Waldemar Majcher 23 lutego, 2012, 15:02

  Bardzo dziękuję za poparcie, patronem nagrody jak i Stowarzyszenia Twórców Ludowych jest Oskar Kolberg (22 lutego 2012 były jego 198 urodziny), jestem przekonany, że kancelaria reprezentująca Academy of Motion Picture Arts and Science wycofa się ze swojego żądania.
  Pozdrawiam całą Polonię. Waldemar Majcher Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

  Reply this comment
 5. Bogdan
  Bogdan 8 marca, 2012, 12:23

  Przecież wystarczyłoby oficjalnie przemianować nagrodę na „Nagroda Ludowa im. Oskara Kolberga” a nazwy spopularyzowanej tzw. „Ludowych Oskarów” zaskarżyć już by raczej się nie dało, nieprawdaż? 🙂 Uczcie się dziatki od większych jak wykorzystywać prawo w swoim interesie.

  Reply this comment
 6. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 8 marca, 2012, 15:18

  jehowcy juz swoja krew poczuli 🙂
  wynocha pajace do swoich zborow o waszych pseudo bibliach dyskutowac , tutaj nikogo nie nakrecicie na wasza sekte.

  Reply this comment
 7. stary
  stary 8 marca, 2012, 15:40

  Potrzeba ci bylo tego co? Musisz raz dziennie poplywac w szambie wtedy sie dobrze czujesz.

  Reply this comment
 8. stary
  stary 8 marca, 2012, 15:44

  Chyba dzis nie masz co ‚zmoderowac’ to czepiasz sie Biblii i imienia Boga mam nadzieje ze juz niedlugo.Bog nie da z siebie drwic, zapamietaj to. Ja juz cie wiecej uswiadamial nie bede. A wynocha mozesz powiedziec do kogos w twoim domu.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*