„Bohemian Rhapsody”, „Green Book” i Alfonso Cuaron zdobywcami Złotych Globów

„Bohemian Rhapsody”, „Green Book” i Alfonso Cuaron zdobywcami Złotych Globów

Tegoroczna edycja Złotych Globów zakończyła się w niedzielę sukcesem filmu „Bohemian Rhapsody”, nagrodzonego za najlepszy obraz dramatyczny oraz „Green Book”, wyróżnionego w kategorii film komediowy lub musical. Podwójny triumf odniósł meksykański reżyser Alfonso Cuaron.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) przyznało w Los Angeles po raz 76. Złote Globy łącznie w 25 kategoriach. W dziedzinie filmu rozdano 14 nagród, a telewizji – 11.

Meksykanina uznano za najlepszego reżysera, a jego obraz „Roma” otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. „Roma” jest kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny; zmierzy się m.in. z „Zimną wojną” Pawła Pawlikowskiego.

Cuaron mówił, że kino w najlepszym wydaniu buduje mosty łączące różne kultury. „Ten film był reżyserowany przez moją matkę, rodzinę, a może, co nawet ważniejsze, przez Meksyk – skomplikowane miejsce, które mnie ukształtowało” – wskazał.

„Bohemian Rhapsody” w reżyserii Bryana Singera przyniósł nagrodę także Ramiemu Malekowi, odtwórcy głównej roli – lidera grupy Queen Freddiego Mercury’ego.

Rami Malek
fot.MIKE NELSON/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym jurorzy obwołali Glenn Close, występującą w „Żonie” Bjoerna Runge’a. Podczas ceremonii poruszona do łez artystka nawiązywała do losu kobiet często redukowanych do roli pomocy domowej. „Musimy znaleźć osobiste spełnienie, musimy podążać za naszymi marzeniami, musimy sobie powiedzieć: mogę to zrobić” – mówiła aktorka.

Z kolei sukces „Green Book” Petera Farrelly’ego wzmocniony został jeszcze Złotymi Globami za scenariusz dla Briana Currie, Petera Farrelly’ego i Nicka Vallelonga oraz dla Mahershali Alego, który triumfował jako najlepszy aktor drugoplanowy.

Christian Bale za rolę w „Vice” w reżyserii Adama McKaya otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu. Złotego Globa dla najlepszej aktorki w kategorii komedia lub musical odebrała Olivia Colman grająca w „Faworycie” Jorgosa Lanthimosa. Regina King za rolę w filmie „If Beale Street Could Talk” została uhonorowana jako najlepsza aktorka drugoplanowa.

Najlepszym filmem animowanym okazał się „Spider-Man Uniwersum” Boba Persichettiego, Petera Ramseya i Rodneya Rothmana.

Złotego Globa dostała piosenka „Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy” w reżyserii Bradleya Coopera. Pośród twórców odbierających nagrodę była Lady Gaga.

Lady Gaga odebrała Złotego Globa za najlepszą piosenkę – “Shallow” (A Star is Born – Narodziny gwiazdy)  fot.Mike Nelson/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Wyróżnienie za najlepszą muzykę filmową przypadło Justinowu Hurwitzowi, który skomponował ją do „Pierwszego człowieka” Damiena Chazelle.

Honorowym Złotym Globem za całokształt twórczości filmowej wyróżniono Jeffa Bridgesa. W uzasadnieniu HFPA podało m.in., że „jego olśniewające osiągnięcia w rozmaitych gatunkach porywają od ponad sześciu dekad serca i umysły publiczności na całym świecie”.

Jeff Bridges z Honorowym Złotym Globem fot.Mike Nelson/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Po raz pierwszy ustanowiono podobną nagrodę za osiągnięcia w telewizji. Otrzymała ja Carol Burnett.

Pośród uhonorowanych za osiągnięcia telewizyjne filmów znaleźli się m.in. „Amerykanie” (najlepszy serial dramatyczny), „The Kominsky Method” (najlepszy serial komediowy lub musical) oraz „Zabójstwo Versace: American Crime Story” (film telewizyjny lub miniserial).

Z aktorów nagrodzeni zostali m.in. Michael Douglas („The Kominsky Method”) oraz Patricia Arquette („Ucieczka z Dannemory”).

Gospodarzami tegorocznej edycji Złotych Globów byli Sandra Oh – gwiazda serialu telewizyjnego produkcji brytyjskiej „Obsesja Eve” i zdobywczyni tegorocznego Złotego Globu dla aktorki w serialu dramatycznym – oraz Andy Samberg z show telewizji Fox „Brooklyn Nine-Nine”.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Na zdjęciu od lewej: Jim Beach, Roger Taylor i Brian May z grupy Queen oraz Rami Malek i Graham King pozują ze Złotym Globvem za “Bohemian Rapsody” fot.Mike Nelson/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*