Zdzisława Beksińskiego opowieść cieniem w Chicago

Prace polskiego artysty po raz pierwszy na wystawie w USA

Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych odbędzie się oficjalna wystawa prac Zdzisława Beksińskiego, wybitnego współczesnego polskiego artysty malarza, rzeźbiarza i pisarza. Jego twórczość zostanie przedstawiona w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce od 9 czerwca do 5 września. Wystawa została opatrzona tytułem: „Zdzisława Beksińskiego opowieść cieniem” („Zdzislaw Beksinski: A Tale Told by Shadows”).

Jak informuje kurator ekspozycji Dariusz Lachowski, chicagowski dziennikarz i fotografik, złożą się na nią rzadkie eksponaty z kolekcji i zbiorów prywatnych. – Muzeum Historyczne w Sanoku, w rodzinnym mieście artysty, wypożyczyło nam dziewięć obrazów, a jeden przyjedzie do nas ze Szczecina. Obejrzymy też 19 fotografii i 10 rysunków reprezentatywnych dla różnych okresów twórczości Beksińskiego. Będziemy też mogli je podziwiać wirtualnie – podkreśla Lachowski.

W dorobku artystycznym twórcy znaleźć można np. elementy surrealizmu, fantastyki, a nawet horroru, jednak zdaniem Lachowskiego jest to dzieło o wyrazie uniwersalnym i ponadczasowym, które musi poruszyć każdego odbiorcę, nawet zupełnie nieznającego się na sztuce. – Obok prac Beksińskiego nie można przejść obojętnie. Prowokują one do rozmowy z samym sobą, a nawet z Bogiem. Każą nam zmierzyć się z własnymi lękami, ze strachem i z własnym cieniem – dodaje.

Lachowski, od dawna zafascynowany twórczością Beksińskiego, wpadł na pomysł zorganizowania wystawy dwa lata temu. Projekt udało się zrealizować przy wydatnej pomocy Muzeum Polskiego w Ameryce oraz dzięki współpracy i mecenatowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Konsulatu RP w Chicago. Do powstania wystawy przyczynili się też polonijni sponsorzy, m.in. firmy, instytucje i osoby prywatne.
Zorganizowanie ekspozycji poparli: gubernator Illinois Bruce Rauner, burmistrz Chicago Rahm Emanuel, kongresman Dan Lipinski i radny Ariel Reboyras.

Na uroczystym otwarciu wystawy swą obecność potwierdzili: dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, Jarosław Serafin z Muzeum Historycznego w Sanoku, aktor hollywoodzki i koneser polskiej sztuki Chip Joslin oraz Jakub Ruszała z firmy De Profundis, specjalizującej się w wirtualnej rzeczywistości.

W czwartek, 8 czerwca w godz. 12-16 organizatorzy zapraszają na wernisaż media. W piątek, 9 czerwca w godz. 18-21 odbędzie się wernisaż dla wszystkich entuzjastów sztuki Beksińskiego (wstęp 15 dol. przy zakupie internetowym oraz 20 dol. przy wejściu). Wystawa potrwa do 5 września. Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) znajduje się pod adresem: 984 North Milwaukee Avenue w Chicago, tel. (773) 384-3352 . Bezpłatny parking.

Więcej informacji o wystawie poświęconej pracom Zdzisława Beksińskiego w witrynie MPA: www.polishmuseumofamerica.org.

Alicja Otap

a.otap@zwaizkowy.com

Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 w Warszawie) — polski malarz, rzeźbiarz, fotografik, rysownik, pisarz. W 1952 roku ukończył wydział architektury na Politechnice Krakowskiej. Artysta najpełniej wypowiadał się w niezwykłym malarstwie. (beksinski.eu/pl/biografia/)

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*