16 maja otwarte zostanie Muzeum Emigracji w Gdyni

Tak będzie wyglądać Muzeum Emigracji w Gdyni fot. Muzeum Emigracji

Tak będzie wyglądać Muzeum Emigracji w Gdyni fot. Muzeum Emigracji

16 maja otwarte zostanie w Gdyni Muzeum Emigracji. Jego siedzibą jest Dworzec Morski z lat 30. ub. wieku, skąd tysiące Polaków opuszczało ojczyznę na statkach. Placówka będzie jedynym miejscem w kraju, które pokaże historię emigracji z ziem polskich.

O dacie otwarcia muzeum, nad którym honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski, poinformowała w piątek rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni, Joanna Wojdyło.

„To, co nas wyróżnia na tle innych muzeów w Polsce to dialog ze współczesnością. Jesteśmy placówką, która mówi o wciąż żywej historii, rozgrywającej się na naszych oczach w różnych zakątkach świata. Wystawa stała będzie opowiadać o emigracji Polaków od początku XIX wieku aż do dziś” – powiedziała PAP Wojdyło.

Dodała, że osoby polskiego pochodzenia stanowią szóstą pod względem wielkości diasporę na świecie. „To pokazuje, jaka jest ranga i znaczenie emigracji, która w niebagatelny sposób wpływa na polską kulturę i tożsamość” – pokreśliła.

Poza granicami kraju mieszka ponad 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. Obok największego skupiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka około 10 milionów osób o polskich korzeniach, naszych rodaków spotkać można niemalże w każdym państwie na świecie. Polska diaspora w Brazylii oceniana jest nawet na trzy miliony osób, w Niemczech na dwa miliony, około milionowe grupy znajdują się we Francji i Kanadzie.

„Wystawa pozwoli poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd w różnych czasach. Pokaże jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy, od zaokrętowania w Bremie, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis, przez którą przeszły miliony ludzi z całego świata” – dodała rzecznik gdyńskiego muzeum.

Wyjaśniła, że na wystawie użyte zostaną technologie, których nie wykorzystano do tej pory w żadnej placówce muzealnej w Polsce. Jako przykład podała m.in. trójwymiarowe kino 360 stopni, które zaoferuje widzom zupełnie nową jakość obrazu i dźwięku. Zaprezentowane zostaną w nim sylwetki wybitnych postaci m.in. operatora filmowego Sławomira Idziaka i scenografa Allana Starskiego.

Innego typu atrakcją będzie kilkumetrowa multimedialna instalacja nawiązująca kształtem do globusa, która pokaże skalę dzisiejszej emigracji i znaczenie Polonii i Polaków żyjących za granicą. Na interaktywnych stanowiskach znajdą się informacje dotyczące polskiej obecności w poszczególnych krajach świata.

Nowinkom technologicznym towarzyszyć też będą klasyczne eksponaty muzealne m.in. dokumenty, zdjęcia i listy.

Magnesem przyciągającym uwagę na wystawie w Muzeum Emigracji ma być też makieta MS „Batory”, legendarnego transatlantyka, który pływał od 1936 do 1969 r. między Gdynią a Ameryką Północną, a później także Azją. Przewiózł w sumie ok. 270 tysięcy pasażerów. Model „Batorego” wykonany został ze stali i waży ok. czterech ton. Zbudowano go w skali 1:10 i liczy około 16 m długości.

Dworzec Morski i przylegający do niego Magazyn Tranzytowy powstały w latach 30. XX wieku na terenie portu w Gdyni. Obiekty te przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego, stąd wypływały m.in. transatlantyki „Piłsudski”, „Batory”, „Sobieski” i „Chrobry”.

Muzeum Emigracji zostało powołane do życia uchwałą Rady Miasta Gdyni w lutym 2012 r. Przebudowa i adaptacja Dworca Morskiego ruszyła w maju 2013 r. i trwała do połowy ub. roku. Powierzchnia całego muzeum wynosi ok. sześciu tysięcy metrów kwadratowych.

Koszt całej inwestycji związanej z powstaniem Muzeum Emigracji wyniósł 49,3 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowi pożyczka z programu UE Jessica, reszta pochodzi z budżetu miasta Gdyni. (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*