100 lat Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce

100 lat Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce

„Książka, nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzenia” Ignacy Krasicki

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra…” Henryk Sienkiewicz

„Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem” Kornel Makuszyński

List otwarty starej daty

Już w najbliższą sobotę, 18 kwietnia 2015 r., Biblioteka Muzeum Polskiego w Ameryce będzie uroczyście obchodzić stuletnią rocznicę swojej działalności.

Przed wiekiem, dokładnie w tym samym dniu, odbyła się uroczystość otwarcia biblioteki z udziałem ks. Jana Obyrtacza, który poświęcił i pobłogosławił nowo powstałą placówkę. Początkowo stanowiła ona bibliotekę Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, wkrótce jednak stworzono bibliotekę objazdową, udostępniając członkom zjednoczenia mieszkającym poza granicami Chicago swoje zbiory.

Jesteśmy dumni z tego, że – tak jak to było w pierwotnym założeniu jej twórców – biblioteka przez cały czas służyła upowszechnianiu polskiego języka, literatury i kultury i po upływie tylu lat przesłanie to jest ciągle aktualne.

Pieczę nad wystawą jubileuszową objęła Iwona Bożek, kierująca zespołem doświadczonych i oddanych służbie książce osób złożonym z Teresy Sromek, Krystyny Grell, Julity Siegel, Haliny Misterki, Lisy Terlecki, Fryderyka Rozena, Roberta Kowalskiego oraz wolontariuszy, którzy przyczynili się do powstania wystawy na stulecie Biblioteki MPA, a należą do nich: Małgorzata Czopor, Barbara Kożuchowska, Hanna Przybylski, Elżbieta Kapuścińska, Bogusława Yon, Teresa Wierzbicka, Halina Bieniewska, Tori Golden, Maria Pietruszka, Joanna Surma, Victoria Granacki, Zenon Żmuda, Edward Muszalski i Walter Dynowski. Przy okazji jubileuszu warto również wspomnieć i o takim przedsięwzięciu jak ogłoszony m.in. na łamach „Dziennika Związkowego” konkurs na zakładkę dla dzieci i młodzieży. Do biblioteki napłynęło wiele pięknych i kolorowych zakładek, które jawiły się nam jako uśmiechające się od czytelników listy. W skład jury konkursu na zakładkę wchodziły: Anna Mycek-Wodecki, Wanda Morgan, Maria Zakrzewska, Hanna Przybylski i Grażyna Bazylewska, które wyłoniły zwycięzców. Będą oni uhonorowani w czasie trwania jubileuszu. Konkurs na zakładkę odbył się pod przewodnictwem bibliotekarki Krystyny Grell.

Praca w Bibliotece Muzeum Polskiego w Ameryce (BMPA) to prawdziwie pasjonujące zajęcie. Bibliotekarze i wolontariusze BMPA otoczeni są serdecznie usposobionymi czytelnikami, którzy z biegiem czasu oraz rosnącej liczby przeczytanych z rekomendacji bibliotekarzy i poleconych sobie nawzajem książek, stają się sobie coraz bliżsi. W codziennym obcowaniu ze sobą i z książkami zachowujemy się nieomal tak, jak przystało na wielopokoleniową i liczną rodzinę o wspólnych zainteresowaniach czytelniczych. Goście BMPA przyjeżdżający do nas z odległych nieraz przedmieść często zaopatrzeni są w duże torby lub koszyki na książki, bowiem wypożyczają je nie tylko dla siebie, ale i dla swoich czytelniczych kręgów. Gdy wyprowadzają się z okolicy, zwykle ofiarowują bibliotece swoje książki, którymi za naszym pośrednictwem dzielą się z innymi. Pozytywnie reagują na nasze apele o zbieranie funduszy i wiemy, że zawsze można na nich liczyć – za co im nieustannie i gorąco dziękujemy!

Znajdziecie tu urzeczywistnienie wciąż aktualnych słów napisanych niegdyś przez wielkich tego świata:

„Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów” J. Iwaszkiewicz

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” Kartezjusz

„W książce to tylko znaleźć może człowiek, co ma w sobie” J.I. Kraszewski

„Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego” Maria Pruszkowska

„Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości, mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie – jesteś jednym z najcenniejszych darów, jakie nam zesłali bogowie na nasz smutny padół” Jarosław Iwaszkiewicz

„Kocham książkę nie dlatego, że jest piękna zewnętrznie, ale dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie, nie na zewnątrz mnie, bogactwa, których nie przeczuwałem. Dlatego też taką miłością otaczam moją bibliotekę” Jarosław Iwaszkiewicz

„Szkoła bez biblioteki jest jak twierdza bez zbrojowni” Anonim

Iwona Bożek, MLIS, Małgorzata Kot, MA, MLIS
Muzeum Polskie w Ameryce

(Więcej zdjęć, informacji o programach realizowanych przez BMPA, jak również notatki z życia naszej instytucji odnajdziecie Państwo na naszym profilu na Facebooku/Polish Museum Library. Polecamy Państwa uwadze także otwartą grupę dyskusyjną funkcjonującą na Facebooku – Polish Museum of America Library. Aby otrzymywać powiadomienia o życiu muzeum i biblioteki, urządzanych przez nas imprezach itp., należy wykupić kartę członkowską MPA: www.PolishMuseumofAmerica.org.

Biblioteka Muzeum Polskiego w Ameryce serdecznie zaprasza na obchody jubileuszu stulecia, które odbędą się w sobotę 18 kwietnia 2015 r. w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz Muzeum Polskiego w Ameryce przy 984 N. Milwaukee Avenue w Chicago, IL 60642.

Uroczystość rozpocznie o 15.45 ks. Andrzej Maślejak, proboszcz parafii Świętej Trójcy, który poświęci Pokój Starych Druków na parterze budynku.

O 16.00 rozpocznie się program muzyczny Grażyny Auguścik. Część oficjalna nastąpi około godziny 17.30, podczas której przemówią zaproszeni goście oraz ogłoszone będą wyniki konkursu dla dzieci i młodzieży na jubileuszową zakładkę biblioteczną. Następnie zaprosimy do wspólnego zwiedzania urządzonej w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz wystawy poświęconej bibliotece i jej zbiorom. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć stare druki, książki autografowane przez sławnych ludzi, dokumenty archiwalne, zdjęcia i szczególnie ciekawe publikacje. Uroczystość zakończy się występem muzycznym Włodka Zuterka i poczęstunkiem. Stroje z początku minionego stulecia mile widziane.

Sugerowana cena wstępu 20 dol., studenci 10 dol., dzieci 12 lat i poniżej – wstęp wolny.
Prosimy o potwierdzenie przybycia: PMALibrary@PolishMuseumOfAmerica.org, https://www.facebook.com/events/289390441184751/.

Dnia 19 kwietnia o 10.30 odprawiona zostanie w intencji biblioteki msza święta w Polskiej Misji Trójcy Świętej pod adresem 1118 N. Noble St., Chicago, IL 60642.

Serdecznie zapraszamy!

 

Zdjęcia: Małgorzata Kot

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*