Złotem malowane

Otwartą na początku maja w DreamBox Foto Gallery wystawę Jurek Szewczyk: Hand of Gold można oglądać jeszcze prawie dwa tygodnie.
Znany chicagowski artysta obiektywu pokazał rezultaty swojej rocznej pracy nad efektowną, czasochłonną i kosztowną techniką, opartą na tej, którą stosuje słynny gwatemalski fotograf Luis Gonzalez Palma.


Fotografie to inaczej „obrazy światłem malowane”. Szew-czyk w swojej nowej serii, którą obiecuje kontynuować, maluje je również złotem. Prawdziwym złotem.

Ci, którzy interesują się fotografią i widzieli prace Jurka Szewczyka, wystawiane m.in. w Cafe Lura razem z koncertami jazzowymi, wie-dzą, że lubi on akty i umie je wyjątkowo pięknie pokazywać. To właśnie akty są tematem większości fotografii na wystawie Hand of Gold.

Złoto na obrazie niemal automatycznie wywołuje skojarzenie z ikonami. Tak jest i na obecnej wystawie. Jest to szczególnie oczywiste w przypadku wizerunków ludzkich twarzy. Dlatego zapewne tak mocno przyciąga uwagę centralnie umieszczona fotografia młodej kobiety, której jedno niezasłonięte oko wydaje się intensywnie wpatrywać w widza.

Zaskoczeniem są natomiast pokazane w złocie akty. Zaskoczeniem nie tyle estetycznym, gdyż są autentycznie i dosłownie olśniewające, co logicznym.
Niewątpliwie autor wyraził w tych obrazach swój zachwyt nad pięknem kobiecego ciała. Złoto nadaje temu ciału cechę pomnikowości, odrealnia je i czyni je czystym dziełem sztuki. Być może o to właśnie chodzi. W taki sposób aktów nie pokazywał chyba nikt.

Wystawa w DreamBox Fo-to Gallery będzie otwarta do 30 maja.
Galeria znajduje się przy 2415 W. North Avenue (przy Western), tel. (773) 292-0419.                        /Kc

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*