0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaZlodziejskie projekcje

Zlodziejskie projekcje

-

Filmowe reprezentacje Łodzi zaskakują różnorodnością, wielością podejść, nietypowymi ujęciami tematu. Znajdziemy wśród nich poetyckie impresje, realistyczne obrazki z życia mieszkańców i zarysowane z rozmachem panoramy przemian dziewiętnastowiecznego społeczeństwa.

Podczas spotkania pod tytułem zŁODZIejskie projekcje został zaprezentowany projekt Łódź od świtu do nocy oraz dwie perełki z archiwum PWSFTviT: Juvenalia w Łodzi Andrzeja Kondratiuka i Wróblewskiego godzina 13:00 Natalii Korynckiej.
Juvenalia w Łodzi (1958, 4.min), reż. Andrzej Kondratiuk, zdj. Jerzy Augustyński.

W barwnym (pomimo, że na taśmie czarno-białej), dynamicznym i roztańczonym filmie Andrzej Kondratiuk zdaje relację z obchodów żakowskiego święta w Łodzi. Juwenalia, wbrew szarej rzeczywistości komunistycznej Polski lat pięćdziesiątych, zostały przedstawione jako impreza kolorowa, pełna nieskrępowanego humoru, daleka od socrealistycznych wieczornic czy potańcówek w rytm ludowych przyśpiewek. W roztańczonym tłumie, który objął we władanie całą Piotrkowską, dostrzegamy Murzynów (prawdziwych), duchy, mężczyzn w turbanach, a nawet Yetiego. Obrazowi towarzyszy żywa muzyka jazzowa.

REKLAMA

Wróblewskiego godzina 13:00 (1982, 6 min.), reż. Natalia Koryncka, zdj. Tomasz Lewiński, opieka artystyczna: Kazimierz Karabasz.

Poetycka impresja na temat jednej łódzkiej ulicy z diagnozą społeczną w tle. Kamera penetruje ubogie wnętrza domów, portretuje pełne kałuż podwórka, śledzi wznoszące się do lotu gołębie. Domy przy Wróblewskiego są nie do odróżnienia: odpadający tynk, koślawy bruk, tu i ówdzie suszące się pranie. Jest godzina 13:00. Pusta ulica, ciszę chwilami przerywa chlupot cieknącej wody, chrzęst węgla wsypywanego do wiadra czy głośny terkot tramwajów. Gdzie są wszyscy mieszkańcy? Odpowiedź wyłania się z serii statycznych portretów łodzian, którym towarzyszy narastający stukot maszyn.
Łódź od świtu do nocy (2007), opieka artystyczna: Maciej Drygas, Mirosław Dembiński, Dorota Wardęszkiewicz, montaż: Bogusława Furga.

Filmowy portret jednego dnia z życia miasta, zrealizowany przez studentów drugiego roku Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej pomiędzy styczniem a marcem 2007 roku. Dwanaście obrazków z życia miasta – lekcja języka polskiego dla obcokrajowców, kobiety czekające na otwarcie sklepu z używaną odzieżą, kłótnie pracowników zakładu fryzjerskiego, kurs przedmałżeński – składa się na wizerunek prowincjonalnej z ducha Łodzi. To młodszy brat bardziej znanego projektu, opatrzonego tym samym tytułem, który powstał w 2008 roku.

Wprowadzenie: Ewa Ciszewska, Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ.
Partner: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Uniwersytet Łódzki.
(Komunikat prasowy)
–––––––––––––––––––
Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.

REKLAMA

2091200428 views

REKLAMA

2091200727 views

REKLAMA

2092997186 views

REKLAMA

2091201008 views

REKLAMA

2091201154 views

REKLAMA

2091201298 views