Wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej

 W Muzeum Sztuki Współczesnej (MCA) można oglądać wystawy:

 

Mark Bradford. Wystawa obejmuje prace kalifornijskiego artysty, powstałe w latach 2001–2010, od wczesnych projektów rzeźbiarskich do realizowanych nowych zamówień. Silne wpływy okresu dzieciństwa i wczesnej młodości, spędzonych w Los Angeles, znajdują odbicie w tytułach jego prac, odnoszących się do pozycji społecznej, rasy i płci.

 

Wystawie towarzyszy pełny ilustrowany katalog ze wstępem kuratora.

 

Do 18 września.

 

MCA Chicago Plaza Project: Mark Handforth. Urodzony w Hong Kongu, a pracujący w Miami rzeźbiarz prezentuje cztery dynamiczne i zabawne formy przed zachodnią fasadą muzeum. Handforth wykorzystuje materiały używane w widywanej na co dzień infrastrukturze miasta, jak słupy latarń, znaki drogowe, lampy jarzeniowe. Radykalnie je zmienia, deformując je i tworząc z nich nowe konfiguracje, jak np. wąż z latarni ulicznej czy ogromny wieszak na ubrania, ręcznie ukształtowany z mosiężnej rury.

 

Do 10 października.

 

Pandora’s Box: Joseph Cornell Unlocks the MCA Collection. Wystawa prezentuje prace znakomitego artysty Josepha Cornella (1903–1972) w dialogu z obiektami ze zbiorów MCA – w celu ukazania ciągłości jego zainteresowań i trwałego związku jego twórczości z rozwojem historii na przestrzeni ponad 60 lat. Prace Cornella z wielu dziedzin, m.in. malarstwa, fotografii, rzeźby i wideo, zestawiane z dziełami innych artystów nabierają nowych znaczeń.

 

Do 16 października.

 

Motor Cocktail: Sound and Movement in Art of the 1960s. Wybrane prace artystów działających w latach 1960., którzy stosowali ruch i dźwięk, aby zaangażować widza w bezpośredni kontakt z dziełem sztuki. Jednym z głównych eksponatów wystawy jest powstały w 1965 r., w pełni odrestaurowany i pokazany po raz pierwszy od 20 lat „Motor Cocktail” Jeana Tinguely – rzeźba zbudowana z metalowego złomu.

 

Do 30 października.

 

Eiko & Koma: Time is Not Even, Space is Not Empty. Urodzeni w Japonii choreografowie i tancerze Eiko i Koma współpracują od ponad 40 lat. W swoich pozbawionych ozdobników pracach wykorzystują precyzję i bezruch dla tworzenia powoli rozwijających się obrazów, w których ich ciała są umieszczane w krajobrazach, w rzekach czy na cmentarzach. Wystawa obejmuje m.in. instalację „Naked” – gniazdo, w którym artyści będą się wielokrotnie pojawiać w czasie trwania wystawy. 

 

Do 13 listopada.

•        •        • 

 

Museum of Contemporary Art znajduje się przy 220 E. Chicago Ave. Jest czynne od środy do niedzieli w godz. od 10 rano do 5 po południu, we wtorki do 8 wieczorem.

 

Wstęp $12, uczniowie i studenci z legitymacją oraz seniorzy $7, dzieci do 12 lat bezpłatnie.

 

We wtorki wstęp wolny.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem (bez dodatkowej opłaty) – we wtorki o godz. 1 i 2 po poł. oraz o 6 wiecz., od środy do piątku o 1 po poł., w soboty i niedziele o 1, 2 i 3 po południu.

 

Inf.: tel. (312) 280-2660 i www.mcachicago.org

/Kc            

 

 

 

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*