Wystawy w Muzeum Sztuki Uniwersytetu Loyoli

 

LUMA, czyli Loyola University Museum of Art, powstało w 2005 roku. Znajduje się w Lewis Towers, historycznym budynku przy 820 N. Michigan Avenue, obok Water Tower.

 

Misją muzeum jest krzewienie wiedzy o kulturze i sztuce różnych społeczności i religii świata, ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektu duchowego. 

 

W zgodzie z zasadami jezuickiego Uniwersytetu Loyoli muzeum stawia sobie za cel pomoc ludziom wszelkich wyznań w poznawaniu ich wiary i poszukiwaniu wartości duchowych.

 

LUMA interpretuje i wystawia uniwersyteckie zbiory sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej, znane pod nazwą Martin D’Arcy Collection, obiekty wypożyczane z innych muzeów oraz wystawy tymczasowe.

 

Obecnie można tam oglądać między innymi:

 

• Art and Faith of the Creche: The Collection of James and Emilia Govan.


Twórcy szopek na całym świecie pokazują scenę Bożego Narodzenia, widzianą przez pryzmat własnych kultur. Historia Marii, Józefa i Jezusa silnie przemawia do ludzi jako historia rodziny, symbolizująca trudności i nadzieję.

Do 16 stycznia.

 

• Contemporary Arabic Calligraphy by Nihad Dukhan.


Kaligrafia arabska jest wyrazem ducha islamu; rozmaitość klasycznych stylów liternictwa stwarza kaligrafom nieograniczone możliwości. W postmodernistycznej interpretacji alfabetu arabskiego Nihad Dukhan stworzył abstrakcyjne, a jednak czytelne obrazy słów.

Do 16 stycznia.

 

• The Art of Collage.


Pod kierunkiem nauczycielki Julianny Palm uczniowie szkoły podstawowej Montessori w Rogers Park w wieku od 6 do 9 lat stworzyli kolaże przedstawiające przestrzeń pozytywną i negatywną. Dla wyrażenia idei jesieni, spokoju, koloru i kompozycji dzieci stosowały technikę „malowania nożyczkami” w stylu Henri Matisse’a (1869-1954).

Do 16 stycznia.

 

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki i dni świąteczne. W pozostałe dni otwarte od godz. 11 rano,  we wtorki do 8 wieczorem i od środy do niedzieli do 6 wieczorem.

 

Wstęp $6, seniorzy od 65 lat $5. Po okazaniu legitymacji bezpłatny wstęp mają uczniowie i studenci poniżej 25 lat, duchowni oraz aktywni wojskowi i ich rodziny.

 

We wtorki wstęp wolny dla wszystkich.

/Kc

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*