Wystawa "Light Years" w Instytucie Sztuki

 

Wystawa Light Years: Conceptual Art and the Photograph, 1964-1977, którą można będzie oglądać w Instytucie Sztuki od 13 grudnia do 11 marca 2012, jest zapowiadana jako odkrywcza, ukazująca związki między sztuką konceptualną i fotografią.

 

Lata 1960. i 1970. są uważane za okres definiujący nurt sztuki konceptualnej, za epokę, w której trwające setki lat założenia na temat samej istoty sztuki zostały gruntownie przeanalizowane i zakwestionowane.

 

Nowa wystawa jest pierwszym głębokim wejrzeniem w twórczość ważnych artystów tego okresu, którzy używali fotografii w sposób daleko wychodzący poza jej tradycyjne definicje, i zdołali przełamać granice między różnymi gatunkami sztuki.

 

Regenstein Hall zapełni się ponad 140 pracami 57 artystów, m.in. z włoskiej grupy Arte Povera i z Europy Wschodniej, rzadko pokazywanych w Ameryce. Znajdzie się również na niej wiele prac znaczących artystów amerykańskich, nie eksponowanych od dziesięcioleci, jak Mel Bochner, Tony Conrad, Michael Heizer, Gordon Matta-Clark czy Emilio Prini.

 

Na otwarcie wystawy Art Institute zaaranżował specjalną plenerową projekcję Empire Andy’ego Warhola – ośmiogodzinnego filmu utrwalającego widok nowojorskiego Empire State Building. Film będzie wyświetlany w piątek 9 grudnia z trzeciego piętra Modern Wing, a jako ekran posłuży dwanaście górnych pięter fasady Aon Center (znanego wcześniej jako budynek Amoco).

 

•       •       •


The Art Institute of Chicago znajduje się przy 111 S. Michigan Avenue.

 

Inf.: tel. (312) 443-3600 i www.artic.edu.

Oprac.: K. Cygielska

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*