Wystawa o uśmiechu

Biuro Promocji Kultury i Muzeum Przyrody w Jeleniej Górze-Cieplicach zapraszają na otwarcie wystawy Uśmiech Człowieka Uśmiechem Przyrody. Przed wystawą odbędą się Warsztaty z Uśmiechem  w przedszkolu „Piątka” w Jeleniej Górze – oprócz twórcy projektu Światowego Archiwum Uśmiechu Marka Wysoczyńskiego uśmiechy z dzieciakami rysować będzie Alina Obidniak, pomysłodawczyni Teatrów Ulicznych w Polsce.

 

Uśmiechy podróżują od kilku lat po całym świecie, ale najczęściej pokazywane są w szpitalach, domach dziecka czy właśnie w przedszkolach – dzieci rysują dla siebie, ale również dla swoich rówieśników na całym globie. I tak uśmiech leczy i uśmiech łączy.

 

Oczywiście Uśmiechy Archiwum pokazywane są także dorosłym; każdemu, kto potrzebuje uśmiechu, czyli tak naprawdę każdemu.

 

Uśmiechy rysowały już głowy koronowane, poeci i śpiewacy – i aktorzy Krzysztof Kolberger, Irena Kwiatkowska i Gabriela Kownacka – ale także lekarze w szpitalach, nauczyciele w szkołach i posłowie w Sejmie.

 

W najbliższym czasie  Uś-miechy powędrują  w Sudety, gdzie polskie dzieci będą rysować uśmiechy dla dzieci mołdawskich, tureckich i chińskich, ale także – jak co roku – na Festiwal Filmów Polskich do Gdyni. Tradycja rodzi się czasami przez kilkadziesiąt lat, ale Uśmiechy zdążyły przez parę lat stać się Akcją na Rzecz Człowieka i Przyrody jak mówi tytuł wystawy w muzeum w Jeleniej Górze. Bo uśmiech nie tylko poprawia humor, uśmiech leczy i uśmiech edukuje.  Dzieci i dorośli na całym świecie poznają ludzi poezji, muzyki, sztuki, religii, polityki przez ich własnoręcznie narysowane uśmiechy. Kiedy się uśmiechamy, jesteśmy nie tylko bardziej szczęśliwi, ale także mądrzejsi. Czy przesadzam? Proszę przybyć do Jeleniej Góry i się przekonać. A gdyby coś wypadło, proszę zajrzeć na stronę www.promocjakultury.pl


Uśmiechy z całego świata są dowodem na to, że niewiele trzeba, by pomagać, bo każdy najmniejszy uśmiech może zmienić na moment świat pełen hałasu, kłótni i złości – w piękną krainę prawdziwej przyrody szczęśliwych ludzi.   

 

 Marek Wysoczyński,

dyr. Biura Promocji Kultury 

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*