0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaWilhelm Dichter w Nowym Jorku

Wilhelm Dichter w Nowym Jorku

-

Zakończone 7 czerwca nowojorskie targi książki BookExpo America (BEA) zgromadziły ponad 20 tysięcy uczestników z 60 krajów. Na tegorocznych targach gościło ponad sześciuset autorów, a ponad 1,100 prezentowanych stoisk odwiedziło blisko 1,500 bibliotekarzy i około 1,500 przedstawicieli prasy.

 

REKLAMA

Dzięki inicjatywie Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku Polska po raz pierwszy doczekała się oficjalnej reprezentacji na BEA.

 

Wśród książek promowanych na targach znalazły się m.in. „Kamień na kamieniu” (Stone Upon Stone) Wiesława Myśliwskiego w wyróżnionym niedawno nagrodą Best Translated Book Award przekładzie Billa Johnstona, wybór wierszy Stanisława Różewicza Sobbing Superpower w tłumaczeniu Joanny Trzeciak, nominowany do kanadyjskiej nagrody poetyckiej Griffin Prize, oraz świeżo wydany po angielsku tom prozy Wilhelma Dichtera God’s Horse and The Atheists’ School. Autor tej ostatniej książki był gościem polskiego stoiska na targach BEA i spotkał się 6 czerwca z nowojorską publicznością na wieczorze autorskim w Konsulacie Generalnym RP.

 

Wilhelm Dichter urodził się w 1935 r. w Borysławiu (dziś Ukraina), od 1968 r. mieszka w okolicach Bostonu. Jako kilkuletnie żydowskie dziecko przeżył koszmar okupacji hitlerowskiej, ukrywając się z rodziną to u znajomych, to w skrytce na poddaszu, to w studni. Po śmierci ojca i zakończeniu wojny przyjechał do południowej Polski wraz z matką, która wyszła po raz drugi za mąż za członka komunistycznej elity rządzącej. Jako dorosły człowiek Dichter zamieszkał w Warszawie, którą opuścił w związku z antysemicką nagonką w roku 1968.

 

Zaczął pisać swoje autobiograficzne powieści dopiero po sześćdziesiątce, choć wcześniej publikował już książki popularnonaukowe (z wykształcenia jest inżynierem – otrzymał doktorat z zakresu inżynierii mechanicznej na Politechnice Warszawskiej, a w Stanach Zjednoczonych pracował najpierw jako ekspert od balistyki, a następnie jako specjalista od programowania na potrzeby zaawansowanej grafiki komputerowej). Wydana w 1996 r. debiutancka książka „Koń Pana Boga” stała się literacką rewelacją i w roku 1997 otrzymała nominację do nagrody literackiej Nike. Jego druga powieść,  „Szkoła bezbożników”, była nominowana i została finalistką nagrody literackiej Nike 2000. Obie powieści doczekały się przekładów na wiele języków, w tym na niemiecki, francuski, holenderski i czeski; w tym roku pojawiło się wydanie amerykańskie w tłumaczeniu Madeline G. Levine (God’s Horse And The Atheists’ School, Northwestern University Press). Trzecia książka, „Lekcja angielskiego”, ukazała się na polskim rynku nakładem Znaku w 2010 roku.

 

„Koń Pana Boga” to oparta na wątkach autobiograficznych opowieść o wojnie, okupacji i początkach nowej władzy w Polsce, przedstawiona z punktu widzenia żydowskiego dziecka. Akcja „Szkoły bezbożników” rozgrywa się na przełomie lat 40. i 50. Nastoletni już bohater, przeżywający okres fascynacji komunizmem, styka się z krańcowymi opiniami wrogów i budowniczych nowego ustroju. Jego postępująca indoktrynacja zostaje nieoczekiwanie zahamowana, gdy do głosu dochodzi miłość.

 

Stanisław Barańczak w posłowiu do „Konia Pana Boga” napisał: „To powieść, którą przeczytać trzeba, choćby po to, aby uświadomić sobie, że nawet dziś, u kresu absurdalnego i morderczego stulecia, literatura nie zatraciła jeszcze całkowicie zdolności wytrącania nas z bezmyślnego zobojętnienia”.

(Informacja prasowa)

REKLAMA

2091220031 views

REKLAMA

2091220330 views

REKLAMA

2093016789 views

REKLAMA

2091220612 views

REKLAMA

2091220760 views

REKLAMA

2091220904 views