0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaWieczory autorskie, tomiki poezji, spotkania - Opłatek Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana...

Wieczory autorskie, tomiki poezji, spotkania – Opłatek Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła

-

Chicago (Inf. wł.) – Siedemnastego stycznia w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago odbyło się noworoczne spotkanie członków kierowanego przez Alinę Szymczyk Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II.
Liczną grupę przedstawicieli polonijnego środowiska literackiego powitał ich duchowy duszpasterz, ojciec superior Stanisław Czarnecki, przypominając, że nieodłącznym elementem nie tylko podczas wigilijnej wieczerzy, ale także w ciągu całego stycznia, jest wzajemne łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.
Łamanie się opłatkiem jest zwyczajem nawiązującym do chleba eucharystycznego, pod którego postacią przebywa Chrystus wśród nas na ziemi, by być pokarmem dla wierzących w ich ziemskiej wędrówce do nieba i zbawienia. Tradycja łamania się opłatkiem jest dalekim echem form kultury i życia wspólnotowego pierwszych chrześcijan, o których św. Łukasz napisał w Dziejach Apostolskich.
Opłatek był i jest symbolem jedności Polaków. Zabierali go ze sobą polityczni uchodźcy po narodowych powstaniach, zesłańcy na daleki syberyjski step, żołnierze walczący na frontach całego świata , którzy w każdy wieczór wigilijny wracali myślą do kraju, do swoich rodzin i do osób bliskich. Po II wojnie światowej dla Polaków na obczyźnie opłatek przybrał formę wspólnych spotkań dla weteranów i emerytów, połączonych z potańcówkami karnawałowymi. W Chicago od połowy grudnia do końca stycznia niemal wszystkie organizacje polonijne spotykają się na „Opłatkach”, aby przełamać się słowem przyjaźni, prawdy i szczerości.
Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II wzorem lat ubiegłych 17 stycznia zaprosiło poetów do JOM, aby tam po poświęceniu przez o. Stanisława Czarneckiego przełamać się magicznym

chlebem „Wieczernika”, poczytać wiersze i swoje refleksje o Narodzeniu Bożego Syna, podsumować miniony i snuć plany na bieżący rok oraz wspólnie kolędować . „Opłatek” obserwował artysta malarz Kazimierz Burzyński z Poznania, który uwiecznił ołówkiem kilkoro uczestników. Pan Kazimierz przygotowuje w Chicago wystawę swoich rysunków Jana Pawła II, która będzie gościła w polonijnych parafiach.
W 2009 roku Zrzeszenie zorganizowało liczne spotkania autorskie swoich członków i gości. Pierwszą imprezą było noworoczne spotkanie opłatkowe połączone z prezentacją wierszy ks. Jana Twardowskiego, które odbyło się 16 stycznia. Piątego lutego natomiast odbył się wieczór z Teresą Kaczorowską, poetką z Polski, autorką książki o założycielu Muzeum Polskiego w USA. 20 lutego wieczór autorski miał Roman Chmiel.
Miesiąc później odbyła się promocja drugiego almanachu polonijnych twórców „Powroty”, wydanego nakładem Staszowskiego Wydawnictwa Kulturalnego dr. Andrzeja Macieja Zarębskiego. 24 kwietnia miała miejsce Wiosna Poetycka, na której swoje utwory zaprezentowało 21 twórców.
29 maja odbyła się „Majówka poetycka”, podczas której publiczność wysłuchała licznych wierszy maryjnych, napisanych dla Jana Pawła II, patriotycznych, lirycznych i miłosnych. Trzy dni później, z okazji Dnia Dziecka, w JOM rozbrzmiewała poezja z książki „Historyjki z łąki” Iwony Sikorskiej Szczur i Małgorzaty Boruch . W spotkaniu wzięło udział ponad 40 dzieci.14 czerwca autorki książki wraz z Aliną Szymczyk opiekowały się dziećmi na pikniku Jezuitów. 26 czerwca odbył się wieczór poezji Marianny Soroborskiej. Po lipcowej przerwie na kolejnej imprezie poetyckiej członkowie Zrzeszenia spotkali się 21 sierpnia. Swoją książkę „Piszę, więc żyję” wydaną nakładem Świętokrzyskiego Towarzystwa Kulturalnego prezentował Władysław Panasiuk.11 września odbyło się artystyczne pożegnanie duchowego opiekuna poetów, ojca Tadeusza Kukułki. 23 października miała miejsce promocja książki Jana Kamińskiego „Schody do nieba”. 13 listopada Janusz Kliś był bohaterem wieczoru w Art Gallery Kafe w Wood Dale Wiesława Gogacza. 23 listopada odbyła się kolejna jesień poetycka pod nazwą „Słońce w listopadzie”, podczas której obok prezentacji poezji uczestniczących w spotkaniu twórców odbyło się ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego „II wojna światowa i jej konsekwencje”, w którym uczestniczyło 21 osób, w tym jedna z Polski. 11 grudnia odbył się wieczór poezji Pawła Redlińskiego.
W prezentacji twórczości członków ZLP obok samych autorów gościnnie brali udział aktorzy: Julitta Mroczkowska, Stanisław Wojciech Malec, Bogdan Łańko, Andrzej Słabiak i red. Sylwester Skóra.
Obok spotkań literackich członkowie Zrzeszenia brali udział w innych imprezach polonijnych o charakterze patriotycznym i kościelnym. Grupa osób współpracująca z Teatrem Ludowym„Rzepicha” (Barbara Żubrowska, Alina Szymczyk i Andrzej Chojnowski) uczestniczyli w wystawieniu Misterium Męki Pańskiej, które miało miejsce 3 i 5 kwietnia w JOM. Z okazji Konstytucji 3 Maja został przygotowany i wystawiony program patriotyczno – historyczny. 23 sierpnia odbyły się dożynki ZKP z programem patriotycznym-poświęconym rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Pierwszego września, w 70. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, odbyła się uroczystość przy Pomniku Katyńskim, podczas której literaci czytali wiersze. Podobny program został wystawiony 17 września w 70. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę.
Program patriotyczny został przygotowany z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W minionym roku Zrzeszenie wydało kilka tomików: III almanach chicagowskich poetów „Czy może być inaczej”, w którym swoje utwory zamieściło 23 poetów na czele z Adamem Lizakowskim. Tomik „Spojrzenie” autorstwa czterech poetów: Aliny Szymczyk, Janusza Kopcia, Janusza Klisia i Władysława Panasiuka. Ukazała się także książka Władysława Panasiuka „Piszę, więc żyję”, Jana Kamińskiego „Schody do nieba”, „Trzy ukłony” Pawła Roberta Redlińskiego oraz Andrzeja Chojnowskiego „Ulica Belmont i nie tylko”.
Autor ostatniego wydawnictwa obdarował nim kilku uczestników „Opłatka”, który zakończył się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek przy akompaniamencie akordeonowym Edwarda Smolenia i Kamili Szyszki.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
www.NEWSRP.com

REKLAMA

2091285460 views

REKLAMA

2091285760 views

REKLAMA

2093082219 views

REKLAMA

2091286041 views

REKLAMA

2091286188 views

REKLAMA

2091286335 views