W filharmonii: Jazz, perkusja i flamenco

• W piątek 13 kwietnia o godz. 1:30 po południu – An Exuberant Era: 1911/12. Grają: Chicagowska Orkiestra Symfoniczna (CSO) pod dyrekcją Charlesa Dutoit i wybitny francuski wiolonczelista Gautier Capuçon, po raz pierwszy w chicagowskiej filharmonii.

 

W programie:

Debussy: „Images” na orkiestrę,

Dutilleux: „Tout un monde lointain…” na wiolonczelę i orkiestrę,

Ravel: „La Valse”.


Preconcert Conversations: czwartek (7–7:30) w Grainger Ballroom, piątek (12:15 –12:45) w Armour Stage.

 

Bilety: $29–$209.

 

W piątek 13 kwietnia o 8 wieczorem – z cyklu Symphony Center Presents: Jazz Series. Wykonawcy: Brad Mehldau (fortepian) i Joshua Redman (saksofon tenorowy).

 

Bilety: $26–$86.

 

W sobotę 14 kwietnia o 8 wiecz. – Zakir Hussain and the Masters of Percussion. Wirtuoz tabli, nazywany w rodzinnych Indiach geniuszem, gra klasyczną i ludową muzykę indyjską z grupą najlepszych perkusistów swojego kraju.


Wykonawcy: Zakir Hussain (tabla i inne instrumenty perkusyjne), Fazal Qureshi (tabla i kanjira), T.H.V. Umashankar (ghatam – gliniany garnek), Rakesh Chaurasia (bansun – flet bambusowy), Sabir Khan (sarangi), Navin Sharma (dholak), Abbos Kosimov (doyra), Ningombam Joy Singh (tańczący perkusista z zespołu Meitei Pung Cholom).

 

Bilety: $20–$70.

 

• W niedzielę 15 kwietnia o 3 po poł. – z cyklu Symphony Center Presents Chamber Music Series. Gra Australian Chamber Orchestra. Soliści: Richard Tognetti (skrzypce) i Dawn Upshaw (sopran).


W programie:

Webern: „Five Movements”, op. 5,

Crumb: Fragmenty „Black Angels” ,

Schneider: „Winter Morning Walks”,

Grieg, aranż. Tognetti: Kwartet smyczkowy g-moll, op. 27.

 

Bilety: $19–$85.

 

• W środę 18 kwietnia o 8 wiecz. – z cyklu Symphony Center Presents, koncert specjalny Pink Martini.

Wysoko ceniony, założony w Portland, Oregon w 1994 r. przez pianistę Thomasa Lauderdale, 13-osobowa grupa Pink Martini wykonuje swoją unikalną mieszankę muzyki klasycznej, jazzu i „staroświeckiego” pop.

 

Bilety: $25–$70.

 

• W czwartek 19 kwietnia o 7:30 wiecz. – Chicago Sinfonietta: Past tense, future tense. Obchodzącą 25-lecie orkiestrą dyryguje Harvey Felder.


W programie:

Ginastera: „Variaciones Concertantes”,

Barber: „Knoxville: Summer of 1915”,

Walker: „Antiphonys” na orkiestrę kameralną,

Beethoven: VIII Symfonia F-dur, op. 93.

 

Bilety: $26–$50, zniżka dla dzieci i studentów. Tel. (312) 236-3681 w. 2.

 

• W piątek 20 kwietnia o 8 wiecz. – z cyklu Symphony Center Presents, koncert specjalny Paco de Lucia: En vivo. Conciertos de España.

Wykonawcy: Paco de Lucia (gitara), Antonio Sanchez (gitara), Antonio Serrano (klawisze i harmonijka ustna), Alain Perez (gitara basowa), Piraña (perkusja), Duquende (wokal), David de Jacoba (wokal), Farruco (taniec).

 

Wirtuoz gitary Paco de Lucia prezentuje swój pełen pasji styl Nuevo flamenco. Wybitny wykonawca muzyki klasycznej, muzyki świata i jazzu, otrzymał w 2010 r. doktorat honoris causa prestiżowego Berklee College of Music. Występuje z 6 najsławniejszymi w Hiszpanii muzykami flamenco/jazz i sensacyjnym tancerzem Farruco.

 

Bilety: $30–$85.

 

•       •       •

Chicago Symphony Orchestra z Riccardo Mutim rozpoczyna tournée w Europie; w tym tygodniu gra w Moskwie i St. Petersburgu.

 

•       •       •

Symphony Center znajduje się przy 220 S. Michigan Ave. Bilety można kupić (lub otrzymać na bezpłatne koncerty) przez Phone Charge, tel. (312) 294-3000, przez www.cso.org lub w kasie od poniedziałku do soboty w godzinach 10 rano – 6 wieczorem i w niedziele od 11 rano do 4 po południu.

Oprac.: K. Cygielska

 

 

 

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*