V Wiosna Poetycka

Promocja III almanachu poetyckiego „Czy może być inaczej”


Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego pierwszego maja w auli im. Jana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego przy 5865 W. Irving Park w Chicago na V Wiośnie Poetyckiej spotkali się polonijni ludzie pióra, aby zaprezentować swoje wiersze.

 

To już piąta nasza wiosenna impreza poetycka – wyznała prezeska Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II Alina Szymczyk. – Podczas spotkania promowaliśmy III almanach poetycki „Czy może być inaczej”, który został wydany staraniem naszej organizacji w wydawnictwie dr. Andrzeja Macieja Zarębskiego w Świętokrzyskim Towarzystwie Kulturalnym w Polsce. Swoje utwory na stronach almanachu zamieściło 23 autorów.

Nasz patron, Ojciec Święty, powiedział, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz to, kim jest, nie przez to co ma, ale przez to, czy dzieli się z innymi. Słowa te staramy się  zawsze przypominać przy  naszych spotkaniach poetyckich, bowiem nikt tak nie potrafi się dzielić swoimi spostrzeżeniami jak poeci, ludzie pióra, którzy zazwyczaj należą do życzliwych, nie bogatych, a potrafią się dzielić tym, co mają, choć nie wszyscy, to jednak większość z nich, jak mówi nam historia, no i oczywiście życie.  Nasze spotkania rozpoczęliśmy w miesiącu kwietniu w 2005 roku, po odejściu naszego Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojca.  I Wiosna odbyła się  w hołdzie Wielkiemu Polakowi i papieżowi. Od 2005 roku co roku odbywają się wiosny poetyckie w hołdzie dla Jana Pawła II, w tym roku odbyły się dwa spotkania, 12 lutego i 16 kwietnia, poświęcone ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego – podkreśliła pani Alina, dziękując wszystkim za udział i promocję literackiej działalności grupy.

 

Słowo wstępne do uczestników Wiosny wygłosił opiekun duchowy literatów o. superior Stanisław Czarnecki. Następnie na scenie pojawili się autorzy wierszy zawartych w tomiku „Czy może być inaczej” prezentując po jednym utworze. Na zakończenie prezes Szymczyk wręczyła uczestnikom pamiątkowe dyplomy z myślą Feliksa Konarskiego, wyrażoną słowami: „Język żyje tak długo, jak żyją osoby nim mówiące. Nasza mowa to nasz skarb”.

W V Wiośnie Poetyckiej uczestniczyli: Danuta Maria Drążkowska, Roman Hajduk, Maria Mili Purymska, Stefania Murawska, Bogdan Szymański, Antonina Maria Trembecka, Maja Marianna Soroborska, Jan Żółtek,  Maria Pawlik, Elżbieta Śliwkiewicz-Allen, Marek Wieczorek, Janusz Kopeć, Anna Marzena Konarska, Barbara Bełdowska, Antoni Bosak, Janusz Frankowicz, oraz  goście z Polski: Wacław Turek, fotografik i poeta, wydawca 6 tomików, prozaik, członek Związku Literatów w Rzeszowie, oraz Marian Kustra, poeta, prozaik, eseista, autor 5 książek organizator życia literackiego na terenie Kujaw, współzałożyciel pierwszego pisma  artystyczno-literackiego AWERS na Kujawach.  Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Literackiego we Włocławku. Do scenografii wieczoru wykorzystane zostały obrazy wiosennych kwiatów Marii Mili Purymskiej.

 

Na zakończenie literackiego wieczoru jego uczestnicy spotkali się przy kawie i ciastkach, żeby podzielić się swoimi odczuciami i nabyć wydane książki. Osoby piszące, bardzo często do „szuflady”, proszone są o kontakt ze Zrzeszeniem, które prowadzi szkolenia warsztatowe, na których można się wiele nauczyć, poznać tajniki dobrej poezji, zgłębić swoją wiedzę z zakresu literatury. Więcej informacji o działalności grupy można znaleźć na stronie internetowej: www.literaci.org

 

Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*